Windcatcher - pływająca farma wiatrowa wyższa od wieży Eiffla

Norweska firma Wind Catching Systems (WCS) w kooperacji z Aibel i Instytutem Technologii Energetycznej przygotowują gigantyczną farmę wiatrową. Pływający układ Windcatcher będzie wyższy od wieży Eiffla i zasili nawet 80 tys. domów.

Windcatcher - pływająca farma wiatrowa wyższa od wieży Eiffla
Źródło zdjęć: © fot. materiały prasowe
Klaudia Stawska-Magdziak

10.06.2021 | aktual.: 08.03.2022 14:04

Zaprezentowana przez norweską firmę pływająca farma ma być o wiele potężniejsza i bardziej opłacalna niż pojedyncze turbiny wiatrowe. Windcatcher składa się z ponad 100 turbin umieszczonych bezpośrednio obok siebie. Wysokość całej konstrukcji przekracza 325 metrów, czyli np. jest o 25 m wyższa niż wieża Eiffla.

Dzięki szeregowi małych turbin kolosalny pływający Windcatcher eliminuje potrzebę stosowania masywnego pojedynczego komponentu. Oznacza to, że turbiny będą łatwiejsze w produkcji, instalacji i konserwacji. Twórcy technologii zakładają, że konstrukcja posłuży co najmniej 50 lat, czyli ok. 20 lat dłużej niż tradycyjne rozwiązania.

Obraz
© fot. materiały prasowe

WCS tłumaczy również, że innowacyjność ich rozwiązania wynika ze specyfikacji pracy platformy. Dzięki odpowiedniej technologii turbiny mogą pracować z pełną mocą nawet gdy prędkość wiatru przekracza 12 m/s. Dodają, że 5 pływających platform Windcatcher może wyprodukować taką samą ilość energii elektrycznej jak 25 konwencjonalnych turbin wiatrowych.

Producent zakłada, że faza testów zakończy się jeszcze w tym roku, dzięki czemu rozwiązanie trafi na rynek komercyjny już w 2022 roku. Firma uważa, że dzięki wdrożeniu ich rozwiązania, operatorzy farm wiatrowych będą w stanie znacząco obniżyć koszty produkcji energii do zakładanego poziomu przed 2035 rokiem.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.