Windows 8 nie odtworzy DVD. Microsoft stawia na wideo online

Kilka miesięcy temu, gdy informacje na temat funkcji nowego systemu Microsoftu były jeszcze tylko spekulacjami, pisaliśmy o braku wsparcia formatu DVD przez Windowsa 8. Informacja ta została potwierdzona. Dlaczego Microsoft zrezygnował z DVD?

Windows 8 nie polubi starej kolekcji filmów na DVD (Fot. Flickr/Andres Rueda/Lic. CC by)
Windows 8 nie polubi starej kolekcji filmów na DVD (Fot. Flickr/Andres Rueda/Lic. CC by)
Łukasz Michalik

06.05.2012 20:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kilka miesięcy temu, gdy informacje na temat funkcji nowego systemu Microsoftu były jeszcze tylko spekulacjami, pisaliśmy o braku wsparcia formatu DVD przez Windowsa 8. Informacja ta została potwierdzona. Dlaczego Microsoft zrezygnował z DVD?

Czym kieruje się Microsoft, pozbawiając użytkowników nowego systemu operacyjnego możliwości odtwarzania filmów DVD? Jak to zwykle bywa, i tym razem chodzi o pieniądze. Wsparcie dla DVD to w przypadku każdego egzemplarza systemu kilka dodatkowych dolarów związanych z opłatami licencyjnymi za rozwiązania chronione patentami.

Opłat wymaga m.in. wykorzystanie kodeka MPEG-2 czy standardowego w przypadku filmów DVD kodeka A/52, znanego powszechnie jako Dolby Digital (w 2011 roku koncern Dolby pozyskał od Microsoftu z tego tytułu 124 mln dolarów). Z punktu widzenia Microsoftu są to zmarnowane pieniądze – zamiast trafić do kasy w Redmond, zasilają zewnętrzne firmy.

Jak wynika z informacji opublikowanych przez Stevena Sinofskiego na oficjalnym blogu Building Windows 8, choć w systemie nadal będzie dostępny Windows Media Player, to aplikacja nie umożliwi już odtwarzania płyt DVD. Oczywiście Microsoft nie uzasadnia tej decyzji kwestiami finansowymi, ale podkreśla, że zmienił się sposób konsumpcji treści multimedialnych.

Użytkownicy coraz częściej sięgają po treści udostępniane online, a udział fizycznych nośników systematycznie spada (o tym, że wolimy oglądać filmy w Sieci, pisał niedawno Michał) i dlatego zapewnianie wsparcia dla DVD w nowym systemie byłoby zwykłym marnowaniem zasobów. Użytkownicy wersji Pro systemu, którzy stwierdzą, że obsługa DVD jest dla nich niezbędna, będą mogli ją dokupić w postaci zestawu Pro Pack.

VideoLAN.org/VLC
VideoLAN.org/VLC

Warto przy tym pamiętać, że choć decyzja Microsoftu to symbol końca pewnej epoki, to wcale nie oznacza, że korzystając z Windowsa 8, nie obejrzymy filmu na DVD. Rozwiązaniem jest skorzystanie np. z odtwarzacza multimediów VLC (w tym artykule znajdziecie inne programy do odtwarzania filmów).

Jakim cudem darmowy odtwarzacz oferuje bez żadnych opłat to, co dla Microsoftu okazało się za drogie? Tworząca go organizacja VideoLAN działa na terenie Francji, a zgodnie z literą francuskiego prawa oprogramowanie nie może być opatentowane. Stąd wszystkie cenne patenty, o które w Stanach Zjednoczonych toczą się sądowe batalie, we Francji nie mają racji bytu.

Dzięki temu użytkownicy Windowsa 8, którzy mieliby chęć obejrzenia czegoś na DVD, nie muszą martwić się o obsługę tego formatu - wystarczy, że zamiast Windows Media Playera użyją dostępnego za darmo w Sieci VLC (w tym artykule przeczytacie, jak wyglądała historia VLC i skąd wziął się ten odtwarzacz).

Źródło: PejczWebhosting

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.