Windows XP zacznie znikać w 2012 r.
Wtedy bowiem spora część twórców oprogramowania przestanie tworzyć aplikacje pod kątem zgodności z Windowsem XP. Dwa lata później wsparcie zakończy sam Microsoft, co jest datą absolutnie ostateczną na zmianę systemu.
Wtedy bowiem spora część twórców oprogramowania przestanie tworzyć aplikacje pod kątem zgodności z Windowsem XP. Dwa lata później wsparcie zakończy sam Microsoft, co jest datą absolutnie ostateczną na zmianę systemu.
[cytat]Mający już blisko 9 lat system operacyjny Windows XP wciąż utrzymuje się na szczycie popularności - korzysta z niego wiele firm oraz osób prywatnych. System ten odniósł na tyle duży sukces, że Microsoft, co jest wydarzeniem bez precedensu, znacznie wydłużył wsparcie techniczne dla systemu - skończy się ono dopiero 8 kwietnia 2014 roku - informuje Dziennik Internautów.[/cytat]
Firma badawcza Gartner radzi klientom biznesowym, aby przenieśli się na nowszy system operacyjny przed upływem tej daty. Przedsiębiorstwa muszą sobie także odpowiedzieć na kilka dodatkowych pytań. Kiedy zacząć migrację? Czy powinna ona dotyczyć tylko nowych komputerów czy tych używanych także? Co w sytuacji, gdy na horyzoncie pojawi się Windows 8? Dla zwykłego użytkownika są one właściwie bez większego znaczenia, dla firm jednak, zwłaszcza tych dużych, odpowiedzi na nie wiążą się z mniejszymi lub większymi wydatkami.
[cytat]W różnych sondażach i badaniach Gartnera, 80 proc. ankietowanych odpowiada, że ominie Windows Vista. W obliczu starzejącego się Windows XP oraz braku zapowiedzi Windows 8, organizacje muszą rozpocząć planowanie migracji do Windows 7 - mówi Michael Silver, wiceprezes firmy.[/cytat]
W tej sytuacji nie ma co nawet wspominać o Windows Vista - ilość negatywnych opinii które otrzymał system oraz generalna opinia na temat jego funkcjonalności wpłynęła na decyzję o przeczekaniu niesprzyjającej sytuacji oraz przeciągania możliwej migracji do Windows 7 którą podjęło wiele firm. Dopiero najnowsze dziecko koncernu może skłonić część użytkowników do przejścia na kolejny system operacyjny z rodziny Windows, szczególnie biorąc pod uwagę oficjalnie ogłoszoną przez Microsoft datę wstrzymania wsparcia dla Windows XP - obecnie standardu dla większości przedsiębiorstw.
Starzenie się Windowsa XP może być także dobrym momentem na to, by przyjrzeć się bliżej otwartym systemom operacyjnym, dostępnym najczęściej za darmo, które dodatkowo umożliwiają dostosowanie do indywidualnych potrzeb danej firmy. Nie bądźmy jednak naiwni - duże firmy raczej nie przejdą na otwarte OS’y - czy to z powodu skostniałych struktur, czy strachu przed nowym (często atrakcyjniejszym) rozwiązaniem.
Ciekawe jest też czy Windows XP, chyba najbardziej lubiany z rodziny, ma szansę przeżyć poza "oficjalnym obiegiem" z odłączonym microsoftowskim "podtrzymywaniem życia"? Innymi słowy, czy jego miłośnicy zdołają podtrzymać jego funkcjonalność nawet po wstrzymaniu wsparcia przez Microsoft?
Źródło: Gartner