Włóż pod uszczelkę w pralce. Urządzenie zyska nowe życie

Jeśli zaniedbasz regularne czyszczenie swojej pralki, prędzej czy później pojawi się w niej pleśń. Na początku możesz jej nie zauważyć, ponieważ często rozwija się ona w trudno dostępnych miejscach, takich jak uszczelka bębna. Kiedy jednak zaczniesz czuć nieprzyjemny zapach, będzie to znak, że problem jest już rozwinięty. Zamiast liczyć na cud, od razu przystąp do działania, gdy tylko dostrzeżesz pleśń. Oto, co możesz zrobić, aby skutecznie temu zaradzić.

Pleśń w pralce rozwija się m.in. pod uszczelką bębna. Fot. Genialne.pl
Pleśń w pralce rozwija się m.in. pod uszczelką bębna. Fot. Genialne.pl

15.07.2024 14:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Używanie pralki, w której występuje pleśń, jest szkodliwe dla zdrowia. Kiedy zauważysz czarne plamki na jakimkolwiek elemencie pralki lub wyczujesz zapach stęchlizny wydobywający się z bębna, nie zwlekaj z działaniem. Istnieje kilka prostych, domowych sposobów, które pomogą ci pozbyć się grzyba.

Skąd bierze się pleśń w pralce?

Pleśń w pralce, na przykład pod uszczelką, zazwyczaj powstaje przez brak odpowiedniej pielęgnacji urządzenia. Wiele osób popełnia ten błąd, myśląc, że skoro pralka służy do czyszczenia ubrań (tak jak zmywarka do naczyń), to nie wymaga czyszczenia. Niestety, takie podejście sprzyja rozwojowi bakterii i pleśni.

Pamiętaj, że do pralki trafiają różne zabrudzenia, jak np. błoto, resztki jedzenia, pot. Podczas prania te zanieczyszczenia są spłukiwane z tkanin, ale nie znikają magicznie -trafiają do przewodów i dalej do kanalizacji. Po drodze część bakterii osadza się na elementach pralki. Regularna pielęgnacja sprzętu jest kluczowa, aby zapobiec rozwojowi bakterii oraz powstawaniu grzyba.

Pleśń w pralce to zwykle wynik zaniedbań higienicznych. Fot. Freepik
Pleśń w pralce to zwykle wynik zaniedbań higienicznych. Fot. Freepik

Jaki jest sposób na pleśń w pralce?

Uszczelka jest jednym z miejsc w pralce, gdzie może pojawić się pleśń. Po praniu gromadzą się tam resztki wody zmieszane z detergentami i zabrudzeniami z odzieży. Jeśli nie suszysz jej po każdym użyciu i nie czyścisz regularnie, szybko pojawi się tam pleśń i zapach stęchlizny.

Aby pozbyć się tych problemów, użyj mocnych środków. Nasącz papierowy ręcznik wybielaczem i umieść go pod uszczelką, pozostawiając na kilka godzin. Po tym czasie wyjmij ręcznik i przetrzyj gumę czystą ściereczką. Po zakończeniu czyszczenia zostaw drzwiczki pralki otwarte, aby uszczelka mogła wyschnąć.

Pleśń rozwijającą się w pralce można usunąć domowymi sposobami. Fot. Freepik
Pleśń rozwijającą się w pralce można usunąć domowymi sposobami. Fot. Freepik

Jak dbać o pralkę?

Zasada o zapobieganiu zamiast leczenia sprawdza się także w przypadku pralki. Aby uniknąć problemów z pleśnią, dbaj o swoją pralkę na co dzień. Po każdym praniu zostawiaj otwarte drzwiczki, aby wnętrze urządzenia mogło wyschnąć. Możesz także wytrzeć uszczelkę suchą ściereczką.

Regularnie czyść również wszystkie elementy pralki: bęben, szufladkę na detergenty oraz filtr. Możesz używać do tego sklepowe środki chemiczne lub sprawdzone domowe sposoby. Ocet doskonale poradzi sobie z czyszczeniem szufladki i filtra, natomiast tabletki do zmywarki nadają się do mycia bębna. Regularne stosowanie tych metod sprawi, że pleśń nigdy więcej nie zagości w twojej pralce. W ten sposób zadbasz o higienę oraz przedłużysz żywotność urządzenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.