Wojskowe gogle Microsoftu zawiodły. "Urządzenia te mogłyby nas zabić"
Microsoft wygrał wojskowy kontrakt wart aż 22 miliardy dolarów na budowę inteligentnych gogli dla amerykańskiej armii. W niedawnym teście urządzenie spotkało się ze słabym przyjęciem ze strony żołnierzy. "Urządzenia te doprowadziłyby do naszej śmierci" – stwierdził jeden z testerów.
13.10.2022 14:08
Wojskowe inteligentne gogle Microsoftu zawiodły w przypadku czterech z sześciu elementów podczas niedawnego testu – podano w wewnętrznym raporcie amerykańskiej armii, cytowanym przez serwis Business Insider. Gigant technologiczny wygrał wcześniej kontrakt, który może być wart nawet 22 miliardy dolarów, aby zbudować prototyp Zintegrowanego Wizualnego Systemu Rozszerzonego (ang. Integrated Visual Augmented System - IVAS). Jego realizacja spotkała się jednak z opóźnieniami oraz problemami z jakością i wydajnością urządzeń.
Inteligentne gogle Microsoftu dla amerykańskiej armii nie przeszły większości elementów ostatniego testu wojskowego, a jeden z testerów zauważył, że urządzenie byłoby niebezpieczne do noszenia przez żołnierzy. "Urządzenia te doprowadziłyby do naszej śmierci" – powiedział wojskowy o obecnej iteracji urządzenia Microsoftu. Jego zdaniem światło generowane przez gogle, gdy są aktywne, mogłoby zaalarmować wroga o lokalizacji żołnierzy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przedstawiciel Microsoftu, który udostępnił fragmenty raportu, wyjaśnił, że krytyka dotyczyła m.in. tego, że poświata urządzenia z wyświetlacza była widoczna z odległości setek metrów, co mogło zdradzić pozycję noszącego. Testerzy stwierdzili również, że pole widzenia żołnierzy, w tym widzenie peryferyjne, jest ograniczone, gdy zestaw jest włączony, a objętość i waga urządzenia ogranicza ruchy żołnierza.
"Pojawiające się wyniki wskazują, że program osiągnął sukces w większości kryteriów oceny armii" – powiedział generał brygady Christopher D. Schneider w oświadczeniu dla Insidera. "Jednak wyniki wskazały również obszary, w których IVAS wypadł słabo i wymaga dodatkowych ulepszeń, którymi armia się zajmie" – dodał.
Konrad Siwik, dziennikarz Gadżetomanii