Wszczepiono pierwsze bioniczne oko

Wszczepiono pierwsze bioniczne oko22.04.2008 17:05
Tomek Goździewicz

W zeszłym tygodniu w szpitalu w Londynie przeprowadzono pierwszą w Wielkiej Brytanii operację z pogranicza science-fiction - tak przeprowadzający ją lekarze określili operację wszczepienia sztucznego oka.

398981982102623106

Niewielki bioniczny implant umieszczony został z tyłu gałki ocznej pacjenta. Sygnał do niego przekazywany jest bezprzewodowo z miniaturowej kamery w okularach, poprzez mikroprocesor umieszczony na pasku. Początkowo implant będzie stosowany u osób, które zupełnie straciły wzrok na skutek dziedzicznego zwyrodnienia barwnikowego siatkówki (Retinitis Pigmentosa), lecz w miarę jego udoskonalania będzie mogło pomóc innym dotkniętym ślepotą. Warunkiem jest nienaruszony nerw wzrokowy, z którym implant musi być połączony.

Koncepcja sztucznego oka, opisywana niedawno przez Szymona bardzo szybko stała się rzeczywistością i dzięki niej niewidzący dosłownie widzi światełko w tunelu - jest w stanie rozpoznawać obiekty wokół siebie jako rozproszone plamy światła. Miliony niewidzących ludzi na świecie zyskało nową nadzieję.

[*Źródło: *Telegraph]

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)