Wszystko w jednym. Komputer bez jednostki centralnej

Komputery all-in-one to sprzęt, który pozwala zaoszczędzić mnóstwo przestrzeni. Jednostka centralna ukryta za monitorem jest na tyle niewielka, że nie zaburza proporcji urządzenia. W dodatku komputer AIO będzie lepszym wyborem pod kątem wydajności niż notebook.

Komputer all-in-one kupisz za niecałe 1500 zł
Komputer all-in-one kupisz za niecałe 1500 zł
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Patryk Wieczorek

14.10.2019 | aktual.: 14.10.2019 15:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Początki komputerów AIO były trudne. Po raz pierwszy na rynku pojawiły się jeszcze w latach 80. i przypominały bardziej maszynę do pisania niż pełnoprawny komputer. Rewolucja nadeszła w roku 1998 za sprawą firmy Apple i słynnego iMaca. Mimo dużej popularności, sprzęt nie wyglądał zbyt imponująco. Duża jednostka centralna "schowana" za monitorem upodabniała go do telewizora i zajmowała sporo miejsca na blacie roboczym. W dodatku cena urządzeń była bardzo wygórowana.

Obecnie wiele się zmieniło. Komputery AIO są znacznie smuklejsze i o wiele bardziej wydajne, pod tym względem częstokroć przewyższają notebooki. Ich cena jest równie atrakcyjna, za dobrej jakości komputer ze zintegrowaną jednostką centralną zapłacisz mniej niż 1500 zł.

Stacjonarny tylko z nazwy

Postępująca miniaturyzacja sprawia, że producenci sprzętu elektronicznego są w stanie zmieścić wszystkie niezbędne podzespoły w mniejszym, bardziej kompaktowym "opakowaniu". Warto skorzystać z możliwości i wybrać sprzęt, w którym komponenty będą zintegrowane wraz z monitorem w cienkiej obudowie. Wszystkie komponenty połączone w jedną całość sprawiają, że sprzęt jest gotowy do działania praktycznie zaraz po wyciągnięciu z pudełka. W razie potrzeby możesz więc odłączyć komputer od prądu, przenieść w inne miejsce, podłączyć wtyczkę do gniazdka i kontynuować pracę.

Nie martw się wagą urządzenia, "odchudzona" wersja waży przeważnie od 4 do 10 kg. To o wiele mniej niż standardowy zestaw komputerowy. Możesz zaaranżować przestrzeń do pracy wszędzie tam, gdzie chcesz.

Obraz
© iStock

Zwróć uwagę na jakość komponentów

Warto pamiętać o tym, że posiadacze komputerów all-in-one mogą mieć problem z wymianą komponentów, dlatego warto dobrze przeanalizować wybrany model komputera. Zwróć uwagę przede wszystkim na procesor i kartę graficzną. W przypadku pierwszego warto wybrać sprzęt wyposażony w procesor Intel Core i5 lub nieco droższy i7. Przy wyborze urządzeń przeznaczonych do intensywniejszych celów niż przeglądanie internetu bądź praca biurowa, lepiej unikać sprzętu ze zintegrowaną kartą graficzną.

Poza tym warto również wybrać urządzenie z nowoczesnym dyskiem SSD, który cechuje się większą szybkością działania, co można zauważyć chociażby podczas uruchamiania systemu. Dodatkowo ze względu na brak ruchomych elementów będzie działać całkowicie bezgłośnie, a także jest o wiele bardziej odporny na uszkodzenia. Niektóre komputery all-in-one wyposażone są również w ekrany dotykowe o wysokiej rozdzielczości. To sprawia, że urządzenie jest wygodniejsze w obsłudze, a oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by podłączyć do niego mysz.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.