Wuala - wirtualny dysk przy użyciu mechanizmu P2P

Twórcy Wuala postanowili wykorzystać możliwości jakie daje P2P i stworzyli dość ciekawy wirtualny dysk, który pomaga w stworzeniu kopii zapasowej różnego rodzaju danych przechowywanych przez nas na dysku. Jak naprawdę wygląda Wuala z bliska?

Paweł Cebula

14.08.2008 20:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Twórcy Wuala postanowili wykorzystać możliwości jakie daje P2P i stworzyli dość ciekawy wirtualny dysk, który pomaga w stworzeniu kopii zapasowej różnego rodzaju danych przechowywanych przez nas na dysku. Jak naprawdę wygląda Wuala z bliska?

Wuala pozwala na przechowywanie online danych takich jak zdjęcia, muzyka, filmy, czy dokumenty. Jak to działa? Wykorzystywane są typowe mechanizmy znane z wymiany plików przy użyciu P2P - nasze dane trafiają na dyski innych użytkowników, ale oczywiście są one zabezpieczane tak, aby nikt niepowołany nie mógł otrzymać dostępu do nich. Istnieje możliwość dzielenia się plikami z innymi - znajomymi, rodziną. Wuala dostępna jest dla Linuksa, Windowsa i Maka, do działania wymagana jest Java i to niestety się czuje (ociężałe działanie aplikacji).

Zapewne zastanawiacie się jak duża przestrzeń dostępna jest w przypadku Wuala? Standardowo jest to 1GB - nie ma szału. Aby jednak zyskać więcej miejsca mamy dwie możliwości - albo zapłacić np. 25€ za 10GB, albo... udostępnić swoją przestrzeń dyskową. W tym ostatnim przypadku dając np. 50GB swojego dysku, w zamian otrzymamy także 50GB. Gdzie tu sens? W przypadku, gdy nie jesteśmy gotowi płacić, Wuala przestaje być typowym wirtualnym dyskiem, a staje się usługą pozwalającą uzyskać dostęp do danych z dowolnego miejsca.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.