Wybór komórki - jak nie żałować

Wybór komórki - jak nie żałować

Wybór komórki - jak nie żałować
Kira Czarczyńska
02.12.2008 19:00

Telefony komórkowe kupujemy przeważnie podpisując lub przedłużając umowę z operatorem. Przeważnie więc wiążemy się z nim na kolejne dwa lata i w tym czasie raczej telefonu zmieniać nie będziemy. W ofercie jest coraz więcej modeli, z większą ilością funkcji, bardziej 'bajeranckich' - czasami ciężko się w nich połapać.

Jak wybrać żeby nie żałować?

Telefony komórkowe kupujemy przeważnie podpisując lub przedłużając umowę z operatorem. Przeważnie więc wiążemy się z nim na kolejne dwa lata i w tym czasie raczej telefonu zmieniać nie będziemy. W ofercie jest coraz więcej modeli, z większą ilością funkcji, bardziej 'bajeranckich' - czasami ciężko się w nich połapać.

Jak wybrać żeby nie żałować?

Wygląd telefonu to stosunkowo najmniej istotna rzecz, choć dla niektórych decydująca o zakupie... Warto zawsze kupić taki telefon, który będzie pasował do nas stylem - biznesmen nie powinien się raczej prezentować z różowym świecącym aparacikiem dla nastolatek, odwrotnie też niekoniecznie dobrze wyjdzie. Telefon powinien się nam też podobać, w końcu będziemy na niego patrzeć wiele razy dziennie. Poza tym - wolna amerykanka, co kto uzna za stosowne.

Obudowa jednak to nie tylko wygląd. Powinna być dobrze wykonana, wszystkie elementy muszą do siebie pasować. Musi być też raczej solidna, w końcu telefon będzie lądować w torebkach, kieszeniach, plecakach, czasami zdarzy mu się upaść... Lepiej żeby się przy tym nie rozpadł na kawałki.

Klawiatura - będziemy jej często używać, sprawdźmy więc przed zakupem czy nie dostaniemy przy tym szału. Projektantom telefonów umyka ostatnio fakt, że z klawiatur trzeba także korzystać a nie tylko je oglądać - dlatego przed zakupem zdecydowanie należy sprawdzić, czy klawisze są wygodne i łatwo się ich używa. Modne są ostatnio ekrany dotykowe zamiast klawiatur, mają jednak sporo wad - warto porozmawiać z innymi użytkownikami i dowiedzieć się, czy korzystanie z tego konkretnego modelu nie sprawia problemów.

Bateria musi przede wszystkim zapewnić długą pracę telefonu. Im dłuższą, tym lepiej - wybierając nie polegajmy jednak na zapewnieniach producenta, potrafią mocno odbiegać od tego, co zaobserwuje użytkownik. Warto sprawdzić na różnych forach internetowych ile bateria trzyma w praktyce. Trzeba też pamiętać, że im bardziej multimedialny telefon - tym szybciej będziemy zużywać baterię; takie funkcje jak odtwarzanie mp3 czy filmów wykańczają ją błyskawicznie.

Ilość pamięci i możliwość jej rozbudowania powoli staje się jednym z najistotniejszych aspektów wyboru telefonu. Ponieważ obecne komórki zaczynają przypominać powoli komputery, zapewne będziesz w swojej trzymać zdjęcia, filmy, programy, a możliwe że i przenosić dane na karcie pamięci. Ba, nawet wgranie sobie kilku dzwonków czy tapet też pewnej ilości miejsca wymaga...

Łączność to nie tylko możliwość wybrania numeru. Wygodniej jest, kiedy mamy do dyspozycji kilka różnych sposobów komunikacji naszego telefonu z innymi urządzeniami. Podczerwień i Bluetooth to już w zasadzie standard. Niektórym może przydać się oprócz tego Wi-Fi - zwłaszcza jeśli w naszej okolicy są darmowe HotSpoty, a my lubimy korzystać z Internetu przez komórkę.

Dodatkowe wyposażenie jak aparat fotograficzny, kamera, odtwarzacze multimediów, oprogramowanie, GPS - trzeba już sobie dobrać indywidualnie do swoich potrzeb i upodobań.

Na koniec: warto przed wybraniem telefonu spisać sobie na kartce do czego zamierzamy go używać - i zgodnie z tymi wytycznymi dobierać konkretny model. Nie ma co liczyć na sprzedawcę choćby z tego powodu, że on nie wie czego wymagamy od komórki i z jakich funkcji korzystamy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)