Wybór procesora - różnice w budowie układów

Jednym z ważniejszych wyznaczników mocy obliczeniowej procesora jest jego częstotliwość pracy zwana taktowaniem.  Częstotliwość 1 herca to jeden cykl w ciągu jednej sekundy, 1 000 000Hz, a więc 1MHz to 1 milion cykli na sekundę. Im więcej cykli na sekundę tym więcej  obliczeń dany procesor jest w stanie wykonać w jednostce czasu. Jednak nie tylko częstotliwość pracy jest ważna.

Wybór procesora - różnice w budowie układów
Łukasz Rzedzicki

19.11.2008 12:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jednym z ważniejszych wyznaczników mocy obliczeniowej procesora jest jego częstotliwość pracy zwana taktowaniem.  Częstotliwość 1 herca to jeden cykl w ciągu jednej sekundy, 1 000 000Hz, a więc 1MHz to 1 milion cykli na sekundę. Im więcej cykli na sekundę tym więcej  obliczeń dany procesor jest w stanie wykonać w jednostce czasu. Jednak nie tylko częstotliwość pracy jest ważna.

Na rynku dostępnych jest wiele procesorów głównie dwóch gigantów - Intela oraz AMD. Bardzo często jest tak, że w cenniku sklepowym widnieją dwa układy o takiej samej częstotliwości jednak w różnej cenie. W czym więc tkwi różnica?

Ilość rdzeni

Dzisiaj procesor staje się układem zawierającym w sobie jeden lub wiele procesorów zwanych rdzeniami. Kiedyś największym i niedostępnym marzeniem były komputery z płytami dwuprocesorowymi, dzisiaj dwurdzeniowe jednostki to chleb powszedni. Od ilości rdzeni, zależy wydajność całego układu. Na rynku dostępne są procesory jedno, dwu, trzy oraz czterordzeniowe, a firma Intel już prowadzi prace nad ośmiordzeniowcami. Zastosowanie wielu procesorów w jednym pozwoliło w znacznym stopniu zmniejszyć pobór energii związany z jego wzrostem wraz ze zwiększaniem częstotliwości. Kolejnym plusem odczuwalnym przez użytkowników jest znaczne przyspieszenie komputera. Teraz możliwe stało się rozdzielenie wielu zadań na kilka procesorów.

Magistrala

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wydajność całego komputera jest częstotliwość magistrali za pomocą której procesor komunikuje się z pozostałymi podzespołami komputera. Różne modele procesorów mają różnie taktowane magistrale, może to być np. 800MHz, 1066MHz lub więcej. Częstotliwość magistrali zawsze jest dużo niższa od częstotliwości procesora.  Zasada jest prosta, im magistrala szybsza tym lepiej.

Pamięć podręczna procesora

Każdy procesor wyposażony jest w podręczną, szybką pamięć w której wykonywane są obliczenia. Pamięć podręczna może być poziomu L1,L2 lub L3. Pamięć L1 zawiera pomocnicze instrukcje i rozkazy, które przyśpieszają pracę procesora ? jest to coś w rodzaju podpowiedzi jak wykonać daną operację. Niestety zestawy instrukcji są ograniczone, tylko najdroższe mikroprocesory posiadają ich najwięcej. Kolejna pamięć, poziomu L2 służy do przechowywania aktualnych danych na których prowadzone są obliczenia. Jeszcze kilka lat temu wielkość tej pamięci wynosiła średnio 128kB, zaś dzisiaj najsłabsze procesory posiadają jej 512kB. Standardem jest pamięć L2 o pojemności 2MB. Egzemplarze droższe posiadają do 8MB, wersje Extreme 12MB ? za te przyjdzie nam słono zapłacić, nawet kilka tysięcy złotych. Najnowsze modele procesorów Nehalem - i7, których premiera odbyła się zaledwie kilka dni temu posiadają nieco inną organizację cache?u* i pamięć L3 odgrywa tu najważniejszą rolę. Tutaj również panuje zasada im więcej tym lepiej.

Pamiętać należy, że nie na każdej płycie głównej zainstalujemy każdy model procesora. Przed kupnem procesora należy wybrać model płyty głównej, która obsłuży nasz nowy układ.

*cache ? pamieć podręczna (czyt. ?kesz?)

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.