Wydrukuj mi ciastko! Drukarki 3D wkraczają do kuchni

Pomysł, by wykorzystać drukarki 3D do tworzenia posiłków, nie jest nowy, jednak od pomysłu do jego realizacji wiedzie często długa droga. NASA planuje używać drukarek przestrzennych do produkcji potraw dla astronautów, ale powszechnie dostępne drukowane posiłki wciąż jeszcze należą do przyszłości. Okazuje się jednak, że istnieje związana z jedzeniem branża, w której druk 3D przydaje się już teraz.

Jadalna ozdoba z drukarki 3D
Jadalna ozdoba z drukarki 3D
Źródło zdjęć: © The Verge
Łukasz Michalik

09.01.2014 | aktual.: 09.01.2014 11:45

W 2010 roku zespół inżynierów z Cornell University przygotował technologię fab@home, pozwalającą na drukowanie czekoladowych słodkości. Pomysł, by wykorzystać nowoczesną technologię do tworzenia słodyczy, mógł wydawać się ekstrawagancki, jednak w kolejnych latach wiele firm przygotowało projekty urządzeń umożliwiających drukowanie jadalnych ozdób m.in. z czekolady i cukru.

Wygląda na to, że idea tworzenia w taki sposób słodkich arcydzieł trafiła na podatny grunt. Czyżby cukiernicy mieli być awangardą nowoczesnych technologii w branży spożywczej? Podczas targów CES 2014 zaprezentowano bowiem drukarkę 3D, która w przeciwieństwie do wcześniejszych urządzeń pozwala na drukowanie wieloskładnikowych słodyczy.

Drukarka firmy 3D Systems o nazwie Chefjet Pro umożliwia tworzenie cukierniczych arcydzieł z czekolady, cukru i różnych substancji aromatycznych, dzięki czemu drukowane słodycze mają nie tylko atrakcyjnie wyglądać, ale też zachwycać smakiem. Co więcej, wydrukowane bryły mogą być pokrywane barwnikami.

Uzupełnieniem oferty ma być opracowywana właśnie cyfrowa książka kucharska, czyli modele efektownych słodyczy, które nabywca tego sprzętu będzie mógł sobie wydrukować. Co istotne, urządzenia tego typu mają trafić na rynek jeszcze w 2014 roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.