Wygrałeś z Microsoftem? Pozwij resztę świata!

Firma, która wygrała w 2003 roku spór z Microsoftem pozwała teraz 23 inne firmy, w tym Apple i Google. Oskarżenie dotyczy tego samego patentu, który naruszyła korporacja z Redmond. Plus drugiego, równie głupiego.

Wygrałeś z Microsoftem? Pozwij resztę świata!
Andrzej Biernacki

Firma, która wygrała w 2003 roku spór z Microsoftem pozwała teraz 23 inne firmy, w tym Apple i Google. Oskarżenie dotyczy tego samego patentu, który naruszyła korporacja z Redmond. Plus drugiego, równie głupiego.

Eolas uzyskał od Microsoftu odszkodowanie w wysokości 585 milionów dolarów. Teraz na jego celowniku znalazły się między innymi Apple, Google, Adobe, Amazon, eBay, Playboy, Yahoo i YouTube.

Zarzut dotyczy wdrażania wtyczek do przeglądarek wykorzystujących zastrzeżony przez Eolas mechanizm. Dodatkowo firma zarzuca pozwanym nielegalne stosowanie rozwiązań w zakresie asynchronicznego JavaScriptu i XML-a czyli popularnego AJAX-a.

Eolas zastrzegło wtyczki, które uruchamiają różnego rodzaju zawartość w formie "zagnieżdżonych programów obiektowych". Ofiarą trolla padły więc kontrolki ActiveX stosowane w Internet Explorerze.

Patent pochodzi z 1998 roku. Oficjalnie nadal obowiązuje, choć amerykańskie władze już raz go okresowo unieważniły. Potem ta decyzja została zmieniona.

Eolas robi z siebie ofiarę i mówi o naprawie szkód. Z drugiej strony zastrzega jednak bardzo ogólne rozwiązania, które są wykorzystywane przez praktycznie całą branżę IT.

Dotyczy to również AJAX-a. Eolas opatentowało zagnieżdżanie w witrynach interaktywnych aplikacji za pomocą wtyczek oraz asynchronicznego JavaScriptu. Władze zaakceptowały wniosek w październiku ubiegłego roku.

Wygląda na to, że firma patentuje mechanizmy, które są od dawna ogólnie znane i stosowane. Potem pozywa najbogatsze firmy sektora IT i domaga się astronomicznych odszkodowań. Zachowuje się w ten sposób jak typowy patentowy troll.

Źródło: ArsTechnica

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.