Wykrywacz antymaterii rusza w kosmos

Wykrywacz antymaterii rusza w kosmos
20.08.2010 11:00
AMS
AMS
Henryk Tur
Henryk Tur

Urządzenie o nazwie Alpha Magnetic Spectrometer (AMS) wyruszy w przyszły wtorek (24 VIII) w podróż do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), aby szukać w kosmosie cząstek antymaterii.

Urządzenie o nazwie Alpha Magnetic Spectrometer (AMS) wyruszy w przyszły wtorek (24 VIII) w podróż do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), aby szukać w kosmosie cząstek antymaterii.

AMS to skomplikowany detektor cząstek elementarnych, bardzo podobny do tych, które używane są w laboratoriach. Zaprojektowany został jako eksperymentalny moduł ISS, a gdy znajdzie się w kosmosie, zacznie wypatrywać antyhelu. Jest to odpowiednik znanego każdemu helu, jednak zgodnie z nazwą nie składa się on z materii, ale z antymaterii.

Problem z tą ostatnią jest taki, że na Ziemi praktycznie nie występuje, jednak w kosmosie mogą znajdować się nawet duże jej skupiska. Jeśli znajdziemy choćby pojedyncze atomy antyhelu w najbliższej kosmicznej okolicy, może to prowadzić do niezwykłego wniosku, że są rejony kosmosu, w których antymaterii jest więcej niż materii!

395953658275451866

Drugim zagadnieniem, jakim zajmie się AMS, to ciemna materia, o której praktycznie wiemy, że nic nie wiemy - poza tym, że jest. A pewność mamy dlatego, że astronomowie odkryli wiele skupisk materii o dużej masie, jednak niewydzielającej światła. Może ona składać się z nieznanych nam cząstek, których odkrycie otworzyłoby kolejne zapieczętowane wrota zagadek wszechświata.

Prace nad AMS zaczęły się ponad dekadę temu, a zainicjował je Sam Ting, laureat nagrody Nobla z fizyki w 1976 roku. Realizacja projektu pochłonęła 1,5 miliarda dolarów, a uczestniczyło w nim ponad 600 fizyków z 16 krajów. Dzięki temu AMS ma tak dokładne instrumenty, że wykryje atom antyhelu pośród aż dziesięciu MILIARDÓW innych cząstek!

NA DRUGIM ZDJĘCIU ARTYSTYCZNA WIZJA AMS NA STACJI ISS

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)