Wymiana liczników prądu. Kiedy możesz się jej spodziewać?
Polskę czeka wymiana tradycyjnych liczników prądu na ich inteligentne odpowiedniki, które pozwolą na zdalny odczyt zużycia energii elektrycznej. Zmiana może być korzystna dla Polaków, bo urządzenia pozwolą rozliczać się według faktycznego zużycia prądu, a nie na podstawie prognoz.
16.05.2021 | aktual.: 08.03.2022 14:06
W Polsce z inteligentnych liczników prądu korzysta obecnie około 2 mln Polaków, o czym informowaliśmy już wcześniej. Docelowo ta liczba wyniesie 16,3 mln użytkowników, a proces wymiany potrwa do 2028 roku i będzie przebiegał etapowo.
Kiedy wymiana liczników prądu w Polsce?
Wymiana liczników zakłada cztery etapy. Pierwszy z nich planowo zakończy się 31 grudnia 2023 roku, a w jego trakcie liczniki zostaną wymienione u 15 proc. odbiorców energii elektrycznej. Podczas kolejnego etapu, inteligentne liczniki otrzyma 35 proc. użytkowników do końca 2025 roku. Trzeci etap obejmuje 65 proc. odbiorców. Zakończy się w grudniu 2027 roku. Ostatni etap, w którym wymiana będzie dotyczyła 80 proc. użytkowników, potrwa do 31 grudnia 2028 roku.
Za wymianę liczników odpowiadają dostawcy prądu. Szacunki Ministerstwa Klimatu i Środowiska wskazują, że koszt instalacji jednego inteligentnego licznika wyniesie 360 zł. Poniosą je operatorzy, ale użytkownicy mogą spodziewać się, że przez określony czas ich rachunki będą nieco wyższe. Przedsiębiorstwa energetyczne w ten sposób będą chciały zrekompensować sobie poniesione koszty.
W rozmowie z serwisem Business Insider Urząd Regulacji Energetyki zaznaczył jednak, że "podwyżki mogą być nieznaczne, bo wymiana liczników już wcześniej leżała po stronie operatorów. Ponadto koszty te mają się rozłożyć na osiem lat, właśnie po to, by wymiana liczników nie uderzyła rykoszetem w odbiorców energii".
Wymiana liczników może przynieść korzyści w postaci redukcji zużycia energii. Inną zaletą może być zmiana taryfy na korzystniejszą i dopasowaną do potrzeb użytkowników energii elektrycznej. Dodatkowo zdalne sprawdzanie liczników pozwoli płacić wyłącznie za faktyczne zużycie, a nie często zawyżone prognozy. O tym, czy montaż inteligentnego licznika się opłaca, pisał Adam Bednarek. Test można przeczytać po kliknięciu w link.