Energia w domu z drewnianej podłogi? To możliwe dzięki grzybom

Energia w domu z drewnianej podłogi? To możliwe dzięki grzybom

Energia w domu z drewnianej podłogi? To możliwe dzięki grzybom
Klaudia Stawska-Magdziak
12.04.2021 08:38, aktualizacja: 08.03.2022 14:10

Chodząc po drewnianej podłodze, można generować energię dla domu? Tak przynajmniej twierdzą szwajcarscy naukowcy, którzy zauważyli, że dzięki zainfekowaniu drewna grzybami, można wygenerować nawet 55-krotnie więcej energii.

Ingo Burgert i jego koledzy ze Szwajcarskiego Instytutu Technologicznego w Zurichu (ETH Zurich) odkryli, że w drewnie zainfekowanym rozkładającymi je grzybami dochodzi do znacznego zwiększenia produkcji energii. Już po 10 tygodniach, ilość generowanej energii wystarczyła, by zasilić LED-y.

W drewnie pod wpływem nacisku powstają ładunki elektryczne, ale ilość wytwarzanej w ten sposób energii jest bardzo mała. Jest to następstwo działania efektu piezoelektrycznego i jeżeli udałoby się go uzyskać na większą skalę, to mielibyśmy szansę na pozyskanie kolejnego odnawialnego źródła energii. Eksperci uważają, że jeżeli udałoby się wykorzystać w tym celu materiały budowlane, to efektem mogłaby być ogromna ilość takiej energii.

Początkowo zespołowi ze Szwajcarii udało się ustalić, że potraktowanie drewna mieszaniną nadtlenku wodoru i kwasu octowego spowoduje 85-krotne zwiększenie efektu piezoelektrycznego, co pozwalało na zasilenie prostego wyświetlacza LED. Jednak naukowcy chcieli znaleźć bardziej naturalny sposób, który zapewniłby podobny efekt.

W ten sposób wpadli na pomysł wykorzystania naturalnego procesu zmieniającego strukturę drewna przez rozkład z pomocą grzybów Ganoderma applanatum. Po 10 tygodniach zainfekowane drewno straciło ok. 45 proc. wagi i tym sposobem stało się bardziej podatne na nacisk. Jednocześnie, po ustąpieniu nacisku, drewno wracało do poprzedniego kształtu.

Analizy wykazały, że 1,5 cm2 takiego drewna poddawane naciskowi generuje 0,87 V (niezainfekowane drewno ok. 0,015 V). Po zwiększeniu siły nacisku ilość generowanej energii była jeszcze większa.

  • Pracujemy obecnie nad stworzeniem instalacji pokazowej, która ma udowodnić, że można w ten sposób zasilać czujniki zintegrowane w drewnianej podłodze - wyjaśnił Burgert. Pierwsze badania były prowadzone na drewnie balsy, ale kolejne mają ustalić, jak grzyby radzą sobie z rozkładem innych gatunków. Dokładny opis dotychczasowych ustaleń można znaleźć w serwisie PhysicsWorld.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)