Energia w domu z drewnianej podłogi? To możliwe dzięki grzybom
Chodząc po drewnianej podłodze, można generować energię dla domu? Tak przynajmniej twierdzą szwajcarscy naukowcy, którzy zauważyli, że dzięki zainfekowaniu drewna grzybami, można wygenerować nawet 55-krotnie więcej energii.
Ingo Burgert i jego koledzy ze Szwajcarskiego Instytutu Technologicznego w Zurichu (ETH Zurich) odkryli, że w drewnie zainfekowanym rozkładającymi je grzybami dochodzi do znacznego zwiększenia produkcji energii. Już po 10 tygodniach, ilość generowanej energii wystarczyła, by zasilić LED-y.
W drewnie pod wpływem nacisku powstają ładunki elektryczne, ale ilość wytwarzanej w ten sposób energii jest bardzo mała. Jest to następstwo działania efektu piezoelektrycznego i jeżeli udałoby się go uzyskać na większą skalę, to mielibyśmy szansę na pozyskanie kolejnego odnawialnego źródła energii. Eksperci uważają, że jeżeli udałoby się wykorzystać w tym celu materiały budowlane, to efektem mogłaby być ogromna ilość takiej energii.
Początkowo zespołowi ze Szwajcarii udało się ustalić, że potraktowanie drewna mieszaniną nadtlenku wodoru i kwasu octowego spowoduje 85-krotne zwiększenie efektu piezoelektrycznego, co pozwalało na zasilenie prostego wyświetlacza LED. Jednak naukowcy chcieli znaleźć bardziej naturalny sposób, który zapewniłby podobny efekt.
W ten sposób wpadli na pomysł wykorzystania naturalnego procesu zmieniającego strukturę drewna przez rozkład z pomocą grzybów Ganoderma applanatum. Po 10 tygodniach zainfekowane drewno straciło ok. 45 proc. wagi i tym sposobem stało się bardziej podatne na nacisk. Jednocześnie, po ustąpieniu nacisku, drewno wracało do poprzedniego kształtu.
Analizy wykazały, że 1,5 cm2 takiego drewna poddawane naciskowi generuje 0,87 V (niezainfekowane drewno ok. 0,015 V). Po zwiększeniu siły nacisku ilość generowanej energii była jeszcze większa.
- Pracujemy obecnie nad stworzeniem instalacji pokazowej, która ma udowodnić, że można w ten sposób zasilać czujniki zintegrowane w drewnianej podłodze - wyjaśnił Burgert. Pierwsze badania były prowadzone na drewnie balsy, ale kolejne mają ustalić, jak grzyby radzą sobie z rozkładem innych gatunków. Dokładny opis dotychczasowych ustaleń można znaleźć w serwisie PhysicsWorld.