Wymyślił koło na nowo, ale po co? Oto rower bez kół, który jeździ

Na YouTube pojawił się niezwykły projekt roweru, który zupełnie redefiniuje tradycyjne pojęcie koła. Jego twórcą jest Sergiej Gordiejew, inżynier z Ukrainy, znany z kanału The Q. Choć rower ten jeździ, nie jest to rozwiązanie praktyczne, ale z pewnością zainteresuje entuzjastów technologicznych i internetowych nowinek.

Rower bez kół
Rower bez kół
Źródło zdjęć: © YouTube | The Q

29.05.2024 | aktual.: 29.05.2024 15:15

Sergiej Gordiejew zdobył popularność dzięki swoim kreatywnym pomysłom i zdolnościom konstruktorskim, prezentowanym na kanale The Q. Wcześniej zaprezentował już rower z kwadratowymi kołami, a teraz przeszedł do jeszcze bardziej nietypowego projektu – roweru, który nie posiada kół w ogóle. A przynajmniej nie w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Mimo to urządzenie jest zdolne do jazdy i przekracza granice typowych rozwiązań inżynieryjnych.

Gordiejew przerobił zwykły rower, zastępując klasyczne koła mechanizmem gąsienicowym, inspirowanym technologiami stosowanymi w czołgach i maszynach budowlanych.

Nowo powstały rower faktycznie nie ma kół, ale umożliwia jazdę. Testy pokazały, że porusza się powoli i jest głośny, lecz jest w pełni sprawny, przynajmniej na równych i gładkich nawierzchniach, pod warunkiem braku potrzeby skręcania.

Odkrył koło na nowo. Ale po co?

Celem projektu The Q nie było stworzenie alternatywy dla klasycznych rowerów. Był to raczej pokaz inwencji twórczej niż praktycznego zastosowania technologii.

Jeden z komentarzy pod filmem na YouTube, podsumowując projekt, sugeruje, że powstał pojazd oferujący prędkość porównywalną do chodzenia, ale wymagający znacznie większego wysiłku fizycznego. Sam Gordiejew przyznaje, że jego projekt nie ma większego sensu praktycznego, ale traktował go jako zabawę i wyzwanie inżynieryjne.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.