Wystarczy trochę części i Arduino. Zrób sam maszynę CNC do cięcia styropianu, miękkich materiałów

Wystarczy trochę części i Arduino. Zrób sam maszynę CNC do cięcia styropianu, miękkich materiałów
11.02.2020 15:20
Prosta maszyna CNC do pianki? Możesz wykonać taką w domu
Prosta maszyna CNC do pianki? Możesz wykonać taką w domu
Źródło zdjęć: © howtomechatronics
Jan Domański
Jan Domański

Raspberry Pi czy Arduino są podstawami wielu ciekawych projektów domowych majsterkowiczów, a nawet poważnych firm. Smart głośniki, tablety, dyski NAS, automatyka domowa… A teraz też maszyna CNC.

Na stronie howtomechatronics pod tym adresem znajdziemy ciekawy projekt maszyny CNC, którą można wykonać w garażu czy pracowni. Na portalu udostępniono opis tekstowy, wideo, foto i dokładną dokumentację wraz z kwestiami oprogramowania. Podstawą projektu jest kontroler zrobiony z Arduino Uno. Wykorzystano też sporo tanich materiałów czy części wykonane na drukarce 3D.

Ciekawie rozwiązano kwestię samego cięcia. Nie ma noży czy wierteł ani laserów. Maszyna jest dostosowana do miękkich materiałów dobrze reagujących z wyższą temperaturą, nie jest uniwersalna, ale dzięki temu zastosowano prosty patent. Drut oporowy, który nagrzewa się, kiedy przepływa przez niego prąd i tym samym może skutecznie topić piankę - wycinać w niej całkiem dokładne modele.

Arduino CNC Foam Cutting Machine (Complete Guide)

Jak można przeczytać na stronie - "Budowa maszyny CNC nie jest wcale taka trudna. (…) Wyjaśnię jak wszystko działa. Pokażę cały proces budowy, począwszy od zaprojektowania maszyny, podłączenia elementów elektronicznych, zaprogramowania Arduino i wyjaśnienia, jak przygotowywać kształty, tworzyć G-kody i sterować maszyną za pomocą darmowych programów open source."

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)