Years - gramofon na nietypowe płyty

Chcąc usłyszeć dźwięki lasu można udać się za miasto lub kupić płytę z muzyką relaksacyjną. Jest jeszcze jeden sposób. Oto gramofon, który zamiast rowków na płytach winylowych odczytuje... słoje drzew.

Years
Years
Maciek Kurek

Chcąc usłyszeć dźwięki lasu można udać się za miasto lub kupić płytę z muzyką relaksacyjną. Jest jeszcze jeden sposób. Oto gramofon, który zamiast rowków na płytach winylowych odczytuje... słoje drzew.

Trzeba przyznać, że Bartholomaus Traubeck, konstruując swój wynalazek, znalazł dla niego bardzo trafną nazwę. Gdyby nie fakt, że gramofon Years jest jednorazowym eksperymentem i autor nie planuje budowy kolejnych urządzeń, ten nietypowy sprzęt grający mógłby znaleźć uznanie wśród drwali.

Years powstał na bazie zwykłego gramofonu. Zamiast płyty winylowej na blacie obraca się plaster wycięty z pnia drzewa. Rolę igły pełni wiązka światła, odbijająca się od ciemniejszych słojów. Czujnik analizuje przebarwienia słojów i przekazuje informację do komputera, gdzie jest przekształcana na muzykę.

Years
Years

Brzmienie każdego drzewa jest inne i zależy od grubości słojów ich barwy i rozmieszczenia. Każdy sęk czy zaburzenie wzrostu rośliny, zapisane w pniu, wpływa na brzmienie. Zresztą, przekonajcie się sami oglądając poniższy film.

Źródło: SlashGear

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.