YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?

YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?

YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?
Adam Bednarek
02.12.2014 12:58, aktualizacja: 10.03.2022 10:45

YouWare to według mnie kontrowersyjny sposób na dzielenie się informacjami związanymi z kontami na portalach społecznościowych.

Dla niektórych całkiem prawdopodobna jest ponura wizja, że w przyszłości każdy z nas będzie miał wczepiony chip - dzięki temu nie będziemy potrzebowali dokumentów, wizytówek, wszystko będzie zapisane w systemie, który łatwo będzie sprawdzić.

I YouWare tę wizję przyspiesza. Nie jest to żadna inteligentna opaska ani technologiczny gadżet. To zwykły kod QR, który dzięki twórcom YouWare nosić możemy na bransoletce, łańcuszku czy w breloczku.

YouWare zamienia ludzi w bydło

Po co? Żeby w szybki sposób wymienić się facebookowym kontem albo linkiem do profilu, na którym znajduje się nasze CV. Aplikacja mobilna skanuje kod QR, a użytkownik wybiera konto, które dodaje do znajomych lub obserwowanych.

Obraz

Jest to na pewno szybkie, wygodne i sprytne, ale też strasznie… przerażające. Bo zamienia człowieka w znakowane bydło. Chodzimy z opaską, która pokazuje, gdzie jesteśmy przypisani. Siłą rzeczy stajemy się niewolnikiem internetowej tożsamości. Jak byk z wypalonym znakiem właściciela.

Zerkasz na jego zad i wiesz, do kogo należy. Tutaj zerkasz na rękę i jak na dłoni pokazana niemal cała najważniejsza internetowa aktywność. Przeraża mnie fakt, że ktoś co chwila mnie skanuje, prześwietla, sprawdza.

Obraz

A przecież dodać na Facebooku można później, nie trzeba robić tego od razu. Po co ułatwiać i przyspieszać coś, co nie jest skomplikowane i pilne.

YouWare zamiast wizytówki?

Oczywiście można spojrzeć na pomysł YouWare mniej surowo - że to tylko nowoczesna forma starej wizytówki. Bardziej przemawia do mnie BleamCard, które w mniejszym stopniu nas oznacza. W końcu to wciąż karta, a nie trzymająca nas w niewoli opaska.

Obraz

Być może trochę przesadzam, ale trudno zaakceptować i zrozumieć pomysł na to, żeby ludzie z sami z siebie oznaczali się. Nie jest to mój atak na media społecznościowe - wiem, że są ważne. Jednak nie na tyle, żeby przy każdej możliwej okazji wymieniać się profilami.

Ciekawy jestem, czy YouWare będzie kickstarterowym sukcesem. Na razie jest tak sobie, ale zbiórka będzie trwać przez 29 dni. To interesujący eksperyment - czy ludzie są gotowi na znakowanie.

Opaskę YouWare można kupić z 5 dolarów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)