Zabawa w ciepło - zimno: termografia w podczerwieni w czasie rzeczywistym

Termografia w podczerwieni stała się dość  popularną i efektywną metodą oceny rozkładu temperatury obserwowanych obiektów. Teraz jej potencjał można wykorzystywać obserwując w czasie rzeczywistym, którędy ciepło ucieka, a gdzie się kumuluje.

Zabawa w ciepło - zimno: termografia w podczerwieni w czasie rzeczywistym
Katarzyna Kieś

08.07.2009 17:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Termografia w podczerwieni stała się dość  popularną i efektywną metodą oceny rozkładu temperatury obserwowanych obiektów. Teraz jej potencjał można wykorzystywać obserwując w czasie rzeczywistym, którędy ciepło ucieka, a gdzie się kumuluje.

W Polsce niedawno wprowadzono świadectwa energetyczne dla obiektów budowlanych - obrazowanie w podczerwieni może być dobrą metodą na poznanie słabych i mocnych stron budynku, biorąc pod uwagę jego gospodarkę cieplną.* Trasy *przeciągów, wilgotne miejsca, ukryte szczeliny,  w których zbiera się wilgoć, elementy nadmiernie nagrzewające się pod wpływem promieni słońca..., i wiele innych ciekawostek - wszystko to ujawni obraz z kamery termowizyjnej.

W Ameryce system oceny cieplnej budynków ma się dobrze. W Polsce - zaczyna się rozwijać. Popularne stają się przenośne kamery termowizyjne, od których wymaga się nie tylko, by wykonane na nich zdjęcia dostarczały rzetelnej informacji o rozkładzie temperatur, ale i by były to fotografie  JAK NAJLEPSZEJ jakości. Tutaj możecie zobaczyć video-prezentację pierwszej na świecie przenośnej kamery termowizyjnej o rozdzielczości ponad jednego megapiksela.

W Polsce przenośne kamery termowizyjne produkuje firma VIGO System S.A. Tutaj przeczytacie więcej o jednym z tych urządzeń.

W dobie powszechnego oszczędzania energii, związanego z rozwojem świadomości ekologicznej i z bardziej przyziemnego powodu: kryzysowego zaciskania pasa, poznanie ciepłych i zimnych stron budynku może być bardzo pouczającym doświadczeniem.

Fot.: Wikipedia

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.