Zabawy z ogniem na stacji kosmicznej [wideo]

Praca na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej to nie tylko podziwianie widoków z orbity i korzystanie z uroków stanu nieważkości. Codziennie przeprowadzany jest szereg eksperymentów, którą mają pomóc w zrozumieniu wszechświata. Czy widzieliście, jak zachowuje się ogień, gdy nie działa na niego grawitacja?

Zabawy z ogniem na stacji kosmicznej [wideo]
Grzegorz Nowak

02.12.2011 | aktual.: 11.03.2022 09:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Praca na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej to nie tylko podziwianie widoków z orbity i korzystanie z uroków stanu nieważkości. Codziennie przeprowadzany jest szereg eksperymentów, którą mają pomóc w zrozumieniu wszechświata. Czy widzieliście, jak zachowuje się ogień, gdy nie działa na niego grawitacja?

Zabawa z ogniem nie brzmi może zbyt bezpiecznie, ale to nie przeszkadza astronautom w badaniu tego, jak zachowuje się płomień w warunkach mikrograwitacji. W ciągu dwóch lat przeprowadzono 200 testów w ramach programu FLEX (Flame Extinguishment Experiment). Dzięki temu można się dowiedzieć, co się dzieje, gdy rozpali się ogień z dala od naszej planety.

Gdy ogień płonie na Ziemi, gorące produkty spalania unoszą się w górę, a powietrze podtrzymujące proces zasysane jest przez płomień. W warunkach zmniejszonej grawitacji, to, co zostaje spalone, nie unosi się - w przestrzeni nie ma przecież ani góry ani dołu. W wyniku zjawiska dyfuzji molekularnej proces spalania odbywa się nawet 100 razy wolniej niż na Ziemi. Badania wykazały również, że ogień może płonąć przy mniejszej ilości tlenu i niższej temperaturze.

Najciekawsze jest jednak to, że metanol i heptan spalają się nawet po tym, jak płomień zostanie ugaszony. Takie niewyjaśnione jak dotąd zjawisko udało się zaobserwować kilkukrotnie.

Wyniki badań przeprowadzonych w ramach programu FLEX pomogą w opracowywaniu lepszych metod walki z pożarami, a także pozwolą na bardziej efektywne wykorzystywanie paliwa. Na poniższym filmiku możecie zobaczyć, jak niesamowicie wygląda płomień rozpalony na orbicie.

Źródło: space.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.