Zaczynasz pracę? Zrób to bezbłędnie

Rozpoczynając nowy etap w swoim życiu, czyli podejmując się nowych wyzwań (czyli nowej pracy) każdy chce wypaść jak najlepiej - zaprezentować swoje umiejętności, sprawić by koledzy z pracy go polubili, nawiązać dobry kontakt z szefem, klientami itd. Nie zawsze się to udaje, a często powodem braku sukcesu w nowej pracy są bardzo banalne błędy, które popełniają nowi pracownicy:

Sabina Stodolak

24.11.2008 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rozpoczynając nowy etap w swoim życiu, czyli podejmując się nowych wyzwań (czyli nowej pracy) każdy chce wypaść jak najlepiej - zaprezentować swoje umiejętności, sprawić by koledzy z pracy go polubili, nawiązać dobry kontakt z szefem, klientami itd. Nie zawsze się to udaje, a często powodem braku sukcesu w nowej pracy są bardzo banalne błędy, które popełniają nowi pracownicy:

1 Współpracownicy - obserwuj !

Bądź miły i sympatyczny, ale w pierwszym tygodniu swojej pracy nie wygłaszaj kontrowersyjnych poglądów, nie zapraszaj całego działu na piwo i ostrożnie dziel się spostrzeżeniami na temat pracy. Najpierw poznaj środowisko, aby wiedzieć co możesz, a czego nie możesz zrobić. Z drugiej strony - nie potakuj jeśli się nie zgadzasz z czyjąś opinią i nie wyręczaj współpracowników jeśli nie musisz. Dlaczego? Bo szybko przyjmą Cię do stada na zasadzie podobieństwa, ale jeszcze szybciej wyrzucą gdy okaże się, że masz odmienne poglądy.

2 Szef - pracowitość a własne granice

To normalne, że chcesz pokazać się że szefowi z jak najlepszej strony, realizuj więc polecenia i dopytuj o dodatkowe zadania. Pamiętaj też, że ?nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu", a jeśli pracownik zrobi coś niemożliwego, szef zaliczy to w poczet jego obowiązków. Pracuj więc efektywnie, ale nie przesadzaj - bo kiedy się w końcu uspokoisz i zechcesz przejść na ?normalny" dla ciebie tryb pracy, może to się okazać niemożliwe.

Od początku ustal też swoje granice w takich zakresach jak zostawanie po godzinach czy odwalanie za kolegów czarnej roboty. Jeśli zgodzisz się na pracę dłużej, pamiętaj że będzie tak już zawsze - szefowi łatwiej zrozumieć, że nie zamierzasz zostawać po godzinach jeśli powiesz to otwarcie od razu, a znacznie trudniej jeśli po pół roku ci się ?odwidzi".

3 Obowiązki

Pracę wykonuj sumiennie, a jak czegoś nie wiesz - pytaj innych. Nawet jeśli pytanie wydaje Ci się głupie. Na początku pracy lepiej o coś zapytać niż popełnić błąd, który wprawdzie nie będzie katastrofalny dla firmy (odpowiedzialnych zadań się żółtodziobom nie daje), ale może sprawić sporo kłopotów.

Jeśli wydaje Ci się że masz jasność wobec wszystkiego co masz robić, raz na czas dopytaj jednak współpracowników, czy aby na pewno robisz to dobrze - większość osób niezbyt dobrze radzi sobie z osobami bardziej ?boskimi niż sam papież", a taki będziesz się wydawał jeśli będziesz wszytko umiał od razu - zachowaj więc pozory dla utrzymania dobrych stosunków międzyludzkich.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.