Zadbaj o siebie

Wielogodzinna praca z komputerem to dla naszego organizmu duże obciążenie, szczególnie jeżeli używamy notebooka. Zobaczmy, jak przygotować́ optymalne stanowisko pracy i uniknąć́ kłopotów z kręgosłupem, plecami i ze wzrokiem.

Zadbaj o siebie
Blomedia poleca

23.12.2012 | aktual.: 13.01.2022 13:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielogodzinna praca z komputerem to dla naszego organizmu duże obciążenie, szczególnie jeżeli używamy notebooka. Zobaczmy, jak przygotować́ optymalne stanowisko pracy i uniknąć́ kłopotów z kręgosłupem, plecami i ze wzrokiem.

Notebooki skutecznie wypierają komputery stacjonarne z rynku. Zwarta konstrukcja to zaleta, która umożliwiła migrację użytkownika peceta z biurka na wygodną sofę. Niestety wygoda wcale nie idzie w parze ze zdrowiem. Na miękkiej kanapie dobrze pracuje nam się tylko przez chwilę, później zaczyna boleć szyja, plecy...

Wiele osób po takich doświadczeniach pracuje przy sto- le. Ale mimo prostych pleców i twardego krzesła nadal nie może wyeliminować́ bólów szyi. Odpowiedz jest prosta – ekran notebooka jest zbyt mały i za nisko usytuowany względem naszych oczu. Niezależnie od miejsca gdzie pracujemy, zawsze musimy pochylać́ głowę, co sprawia, że mięśnie karku

są nieustannie napięte.

IDEALNA POZYCJA

By zapewnić́ sobie komfortowe i zdrowe miejsce przy komputerze, potrzebujemy krzesła z oparciem i stołu lub biurka. Plecy opieramy o fotel pamiętając, aby dolna część́ kręgosłupa była dosunięta do oparcia. Klatka piersiowa powinna być́ wyprostowana, a głowa lekko wysunięta. Oczy powinny patrzeć́ na linii horyzontu.

I tutaj właśnie pojawia się problem. Żaden notebook, ultrabook lub tablet nie jest w stanie zapewnić́ nam takiej pozycji pracy. To jeden z nielicznych, ale jakże ważnych argumentów, aby do długiej pracy z notebookiem używać́ dodatkowego monitora.

Górna krawędź́ monitora musi znajdować́ się̨ kilka centymetrów powyżej linii wzroku. Nie jest to łatwe do zrealizowania, chyba, że mamy monitor z regulacją wysokości położenia ekranu. Funkcję taką ma LG E2422PY. Jest to 24-calowy monitor z matrycą VA dla wymagających użytkowników. W prosty sposób zmieniamy wysokość́ kolumny podstawy, dodatkową zaletą jest funkcja PI- VOT.

E2422PY wygląda elegancko, ma również̇ USB pozwalające bez zmiany pozycji podłączyć́ pendrive do komputera. Jest to model zapewniający użytkownikowi możliwie największą ergonomię pracy.

FUNKCJONALNOŚĆ

Tak naprawdę każdy monitor będzie lepszym rozwiązaniem niż używanie ekranu notebooka. Oprócz wyższego ekranu ma przecież kilkunastocentymetrową podstawkę. Osoby szukające praktycznych rozwiązań́ powinny się zainteresować́ kupnem monitora z wbudowanym tunerem telewizyjnym.

W czasie kiedy pracujemy zadba o nasze zdrowie, w innych sytuacjach możemy go wykorzystać́ jako normalny telewizor. Idealnie nadaje się do tego LG M2482. Model ten wyposażono w funkcję PIP, czyli podgląd na obraz telewizyjny podczas pracy z komputerem.

Dwa porty HDMI pozwalają podłączyć do niego również konsolę, odtwarzacz multimedialny i kamerę wideo. To idealne

urządzenie do pokoju dziecinnego lub sypialni.

Szukając nieco tańszego rozwiązania, warto zainteresować́ się monitorem LG IPS237L. Podobnie jak model LG M2482

zbudowany jest w oparciu o matryce IPS zapewniającą duże kąty widzenia i idealne odwzorowanie kolorów. W przypadku modelu IPS237L firma LG daje nam niemal pewność́, że wyświetlane na ekranie kolory będą̨ zgodne z rzeczywistością.

Urządzenie już na linii produkcyjnej przechodzi proces kalibracji, dodatkowo w komplecie dostajemy narzędzia do dodatkowej kalibracji barw.

DLA OCZU

Dodatkowy monitor pozwoli nam również̇ zadbać́ nieco o nasze oczy. Ekran ma dłuższą przekątną, a wiec elementy na nim będą większej. Rozdzielczość́ 1920x1080 pikseli sprawia, że wyświetlany obraz jest szczegółowy i ostry. W monitorach LG zastosowano

również inteligentne systemy optymalizacji kontrastu, które znacznie zwiększają czytelność́ obrazu. W trosce o nasze oczy pamiętajmy aby monitor nie stał na wprost do okna, a ekran znajdował się̨ od 40 do 75 centymetrów od oczu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.