Zagrożenie dla świata. Golfsztrom na skraju załamania

Od dłuższego czasu naukowcy alarmują o potencjalnym ryzyku załamania się golfsztromu, znanego również jako Prąd Zatokowy. Taka sytuacja mogłaby mieć katastrofalne konsekwencje dla całego globu. Zjawisko to stanowi zagrożenie dla miliardów ludzi zamieszkujących różne kontynenty.

Golfsztrom może się załamać
Golfsztrom może się załamać
Źródło zdjęć: © East News | KARSTEN SCHNEIDER

Z badań wynika, że golfsztrom, istotny prąd morski w północnym Atlantyku, może ulec załamaniu w wyniku zmian klimatycznych. Naukowcy od dawna ostrzegają, że takie wydarzenie oznaczałoby przekroczenie kluczowego punktu w klimatycznym systemie naszej planety.

Załamanie golfsztromu

Załamanie golfsztromu mogłoby wywołać istotne zmiany klimatyczne. Wśród możliwych konsekwencji naukowcy wskazują na wzrost poziomu wód w Atlantyku, spadek temperatur w Europie oraz intensyfikację burz na półkuli północnej.

Specjaliści zaznaczają, że te zmiany mogą również wpłynąć na zaburzenia w opadach deszczu, co z kolei oddziaływałoby na wyżywienie miliardów ludzi zamieszkujących Indie, Afrykę oraz Amerykę Południową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dwa stany AMOC

Atlantycka Południkowa Cyrkulacja Wymienna (AMOC), której integralną częścią jest golfsztrom, może funkcjonować w dwóch stabilnych stanach: silniejszym i słabszym. Obecnie mamy do czynienia ze stanem silniejszym, jednak istnieje ryzyko nagłych przejść do słabszego.

Niklas Boers z Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu w Poczdamie w Niemczech zaznacza, że dotychczasowe obserwacje ujawniają niepokojącą tendencję. Według jego badań, spadek AMOC nie jest jedynie fluktuacją ani liniową reakcją na wzrost temperatur, lecz prawdopodobnie sygnalizuje zbliżanie się do krytycznego progu, po przekroczeniu którego system cyrkulacji może się załamać. Naukowiec zwrócił na to uwagę już kilka lat temu, a od tamtej pory nie zaobserwowano, aby AMOC zmierzał w stronę łagodniejszego stanu.

Trzeba podjąć działania

Naukowcy nie są w stanie dokładnie określić, kiedy golfsztrom może się załamać, ale ostrzegają, że może to nastąpić w ciągu najbliższych dziesięciu lat lub nieco później. W związku z tym od dawna apelują do rządów o podjęcie działań mających na celu redukcję emisji dwutlenku węgla, aby zapobiec katastrofie klimatycznej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (25)