Zamiana biegunów magnetycznych Słońca - o co naprawdę chodzi?

Sporo serwisów internetowych, zwłaszcza związanych z różnymi przepowiedniami końca świata w roku 2012, ogłosiło właśnie groźnie brzmiącą nowinę. W tym roku zamianie ulegną bieguny magnetyczne Słońca. Ile w tym prawdy - i czy coś nam ewentualnie z tego powodu grozi?

Przebiegunowanie Słońca (fot.: sxc.hu)
Przebiegunowanie Słońca (fot.: sxc.hu)
Kira Czarczyńska

Sporo serwisów internetowych, zwłaszcza związanych z różnymi przepowiedniami końca świata w roku 2012, ogłosiło właśnie groźnie brzmiącą nowinę. W tym roku zamianie ulegną bieguny magnetyczne Słońca. Ile w tym prawdy - i czy coś nam ewentualnie z tego powodu grozi?

Przebiegunowanie faktycznie nastąpi

Na początek należy potwierdzić informację: tak, w tym roku bieguny magnetyczne Słońca zamienią się miejscami. I to całkiem niedługo - chociaż nie wiadomo do końca, czy akurat faktycznie w maju, jak głoszą informacje w Internecie. NASA, monitorując cały czas naszą gwiazdę centralną, na pewno będzie dokładnie wiedzieć, kiedy to nastąpi.

My tego w ogóle nie zauważymy. Tak samo, jak nie zauważyliśmy w roku 2001 - bo to właśnie wtedy, nie zaś, jak można ostatnio przeczytać w Sieci, 300 lat temu - bieguny magnetyczne Słońca ostatnio się zamieniły. Skoro wówczas było to tak bezobjawowe, że teraz ludzie bez problemu wierzą, że nie nastąpiło od 300 lat, to można najwyraźniej spać spokojnie. Dowiemy się dopiero z serwisów naukowych.

Niezwykłe zjawisko czy normalny rytm Słońca?

Na stronach NASA bez większego problemu można znaleźć artykuł z roku 2001, w którym odnotowano, że właśnie (a więc 11 lat temu) zaobserwowano odwrócenie się biegunów magnetycznych Słońca.

W tym samym artykule napisano także, że to zjawisko nie jest niczym nietypowym, niesamowitym ani nawet szczególnym. Autorzy piszą, że zgodnie z posiadaną obecnie przez naukowców wiedzą, taka zamiana biegunów magnetycznych następuje podczas każdego maksimum słonecznego. Czyli regularnie, jak w zegarku, co 11 lat.

Nie ma się więc o co martwić. Większość z nas przeżyła już co najmniej jedno czy dwa przebiegunowania - i jak widać - nie miało to większego wpływu na cokolwiek w naszym życiu.

Źródło: NASA.gov

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.