Zasili 200 tys. domów. Największa farma fotowoltaiczna na świecie

Na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w regionie Al Dhafra, oddalonym o 35 km od Abu Zabi, rozpoczęła swoją działalność największa na świecie farma fotowoltaiczna (w pojedynczej lokalizacji). Jest nie tylko imponująca pod względem swojej skali, ale także stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia produkcji energii odnawialnej w kraju.

Farma fotowoltaiczna w Al Dhafra
Farma fotowoltaiczna w Al Dhafra
Źródło zdjęć: © EWEC
Wojciech Kulik

20.11.2023 09:50

Nie jest to przypadek, że uruchomienie farmy nastąpiło tuż przed rozpoczęciem konferencji klimatycznej COP28, która odbędzie się 30 listopada 2023 r. w Dubaju. Miks energetyczny Zjednoczonych Emiratów Arabskich pozostawia wiele do życzenia, co zresztą powodowało głośno wyrażane wątpliwości wobec pomysłu organizacji wydarzenia właśnie w tej lokalizacji.

Największa taka na świecie – farma fotowoltaiczna w Al Dhafra

Wracając jednak do tematu, farma fotowoltaiczna w Al Dhafra składa się z prawie 4 milionów dwustronnych paneli fotowoltaicznych, które generują łącznie 2 GW mocy. To wystarczająca ilość energii, aby zasilić prawie 200 tys. domów. Obiekt przyczyni się też do eliminacji emisji ponad 2,4 miliona ton dwutlenku węgla rocznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dzięki dodaniu 2 GW mocy, łączna moc produkcyjna energii słonecznej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wzrosła do 3,2 GW, co stanowi wzrost o ponad 50 proc. Planowane są dalsze inwestycje w tym kierunku, z zamiarem osiągnięcia do końca 2030 r. mocy produkcji energii odnawialnej na poziomie 14 GW.

Za stworzenie tej imponującej farmy odpowiadają cztery podmioty: Abu Dhabi National Energy Company i Abu Dhabi Future Energy Company, a także francuska firma RDF Renewables i chiński producent JinkoPower. Pierwszy z nich jest właścicielem 40 proc. projektu, a pozostałe trzy podmioty podzieliły między siebie resztę udziałów.

Wojciech Kulik, dziennikarz Gadżetomani

newsenergetykafotowoltaika
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.