Zbuduj sam tani solarny grill (wideo)
Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam próbować swoich sił w majsterkowaniu. Dlatego też dzisiaj przedstawiam ciekawy i zarazem praktyczny projekt solarnego pieca. Sprzęt nie posłuży w żadnym wypadku jako komora spalanie, ale jako "zwykły" turystyczny grill.
28.03.2010 | aktual.: 11.03.2022 15:36
Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam próbować swoich sił w majsterkowaniu. Dlatego też dzisiaj przedstawiam ciekawy i zarazem praktyczny projekt solarnego pieca. Sprzęt nie posłuży w żadnym wypadku jako komora spalanie, ale jako "zwykły" turystyczny grill.
Od czego trzeba zacząć? Oczywiście od sporządzenia wszelkich materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania słonecznego piecyka.
Najważniejszym jego elementem będzie stary talerz satelitarny najlepiej o jak największym rozmiarze. Jego wklęsły kształt idealnie skupia w jednym miejscu odbite od niego promienie słoneczne. Z reguły najgorętszy punkt (w zależności od średnicy talerza) uzyskamy w odległości około 40 centymetrów w zależności od średnicy talerza. Nie ma w tym nic dziwnego dziwnego, ponieważ ta sama zasada działania ma miejsce podczas odbijania fal elektromagnetycznych do konwertera w czasie odbierania cyfrowego sygnału telewizyjnego.
Na początku wspominałem, że projekt ma być tani. Jeśli więc nie posiadamy zbędnych luster, które można by pociąć, możemy wykorzystać cienki arkusz aluminiowej i wypolerowanej własnoręcznie blachy. Najtańszą alternatywą zostaje zwykła folia aluminiowa, popularna zwana sreberkiem, ale jej efektywność, jakość oraz przede wszystkim trwałość będzie znacznie niższa od luster czy blachy.
Najważniejszym etapem budowy jest dokładne pokrycie talerza satelitarnego materiałem odbijającym światło. Jeśli już tego dokonamy możemy umieścić nasz reflektor na stabilnym stelażu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać dwa lub trzy talerze. Wtedy uzyskamy piorunujący efekt.
Kolejnym i równie ważnym etapem budowy jest przymocowanie ramienia, do którego przykręcimy naczynie, w którym będziemy grillować potrawy. Jeśli zdecydujemy się wykorzystać więcej niż jeden talerz postarajmy się, aby były one tej samej średnicy. W innym przypadku odległość najlepszego momentu skupienia światła rozproszy się w kilu różnych miejscach, co spowoduje spadek wydajności pieca.
Ostatecznie solarny grill, możecie wyposażyć w kółka, czy prosty mechanizm umożliwiający jego składanie. Zapraszam do obejrzenia materiałów wideo, aby sprawdzić jak to wszystko działa.
42" Satellite Dish Covered in Mylar
- Solarny piecyk wykonany z 42 calowego talerza satelitarnego. Warstwę odbijającą światło stanowi folia aluminiowa.
Satellite Dish Parabolic Solar Cooker and Solar Cooked Couscous
- Talerz, folia, ruszt i patelnia. Pełnowartościowy zestaw na ogródkową imprezę.
Simple Solar Panel Cooker Demonstration
- Składana i zapewne tekturowa wersja piecyka. Ten model zmieści się w torbie podróżnej lub plecaku. Jest to bardzo przydatny gadżet podczas wypadu w plener.
English How to make a Solar Cooker
- Tutaj podejrzymy jak krok po kroku zbudować bardzo tani i tekturowy model grilla.
Źródło: youtube