Zegarek z GPS dla dziecka. Bezpieczeństwo i kontrola w nowoczesnym wydaniu

Smartwatch dla dzieci Alcatel Move Time
Smartwatch dla dzieci Alcatel Move Time
Źródło zdjęć: © Alcatel
Łukasz Michalik

25.06.2018 14:29, aktual.: 09.03.2022 09:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zegarki z GPS kojarzą się zazwyczaj ze sprzętem sportowym, jednak znajdują zastosowanie również w innym przypadku – jako lokalizatory dla dzieci. Jakie zegarki z GPS dla dzieci są dostępne na polskim rynku i co potrafią te urządzenia?

Jak działają dziecięce zegarki z GPS? Urządzenia zaprojektowane z myślą o najmłodszych zazwyczaj mocno odbiegają zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością od typowych smartwatchy. Ich kluczową funkcją nie jest bowiem wyświetlanie powiadomień z telefonu, wsparcie treningu czy obsługa różnych aplikacji, ale informowanie rodzica o tym, gdzie przebywa jego dziecko.

W rezultacie zegarki dla dzieci to specyficzna kategoria sprzętu. Nie są to po prostu tanie, uproszczone wersje "dorosłych" smartwatchy, ale wyspecjalizowane urządzenia, które mają zapewnić dziecku bezpieczeństwo, a rodzicom poczucie kontroli.

Mogłoby się wydawać, że te same funkcje spełni nawet najprostszy smartfon z odpowiednią aplikacją, jednak – z punktu widzenia rodziców – nie jest to najlepsze rozwiązanie. Pomijając kwestię oprogramowania i używanych przez dziecko aplikacji, warto pamiętać, że współczesne smartfony zazwyczaj działają krótko, a dziecko łatwo może je zgubić, zniszczyć czy po prostu zapomnieć. Zegarek z lokalizatorem umieszczony na nadgarstku nie ma takich wad. Co – poza oczywistym modułem nawigacji satelitarnej - powinno wyróżniać zegarki z GPS dla dzieci?

Co powinien oferować dobry zegarek dla dzieci?
Co powinien oferować dobry zegarek dla dzieci?

Moduł łączności

Warto pamiętać, że GPS nie jest nadajnikiem – to odbiornik sygnału z satelitów. Dlatego, jeśli lokalizacja ma być dostępna zdalnie, zegarek musi dysponować nadajnikiem, który prześle informacje o miejscu przebywania dziecka. W praktyce oznacza to zazwyczaj możliwość skorzystania z sieci GSM, czyli wkładaną przez użytkownika albo wbudowaną kartę SIM.

Możliwość dzwonienia

Wbudowana karta SIM daje możliwość nie tylko przesłania lokalizacji, ale i dzwonienia przy pomocy smartwatcha. W zależności od modelu, opcje komunikacyjne są zazwyczaj ograniczone do numerów czy listy kontaktów, definiowanej przez rodziców.

Obraz

Przycisk alarmowy

Ponieważ zegarek dla dziecka ma zapewnić mu bezpieczeństwo, ważną funkcją jest możliwość łatwego powiadomienia rodziców czy opiekunów o problemach. Służy do tego przycisk SOS, którego wciśnięcie automatycznie prześle stosowne powiadomienie do zdefiniowanych wcześniej kontaktów.

Odporna obudowa

Dzieci to najbardziej wymagający testerzy sprzętu elektronicznego. Jeśli zależy nam na niezawodnym działaniu zegarka z GPS pamiętajmy, by wybrać model z obudową zapewniającą ochronę przed uderzeniami i wodą.

Czas działania

Im dłuższy, tym lepszy. Dzięki prostocie i specjalizacji dobre zegarki dla dzieci mogą, mimo ciągle aktywnego GPS-u, działać porównywalnie długo albo dłużej od typowych smartwatchy, dostępnych na rynku.

GPS GJD.03

Zegarek GPS GJD.03
Zegarek GPS GJD.03

Wodoodporny zegarek dla dzieci trafił do oferty sieci Plus, dzięki czemu można kupić w ramach 36-miesięcznego abonamentu (ale się nie opłaca, bo wychodzi bardzo drogo). Miesięczna opłata to 37 zł, z czego 30 to rata za sprzęt, a 7 opłata za transmisję danych. Zegarek jest wodoodporny, zapewnia możliwość dzwonienia do wybranych kontaktów i zdalny nasłuch otoczenia dziecka. Czasomierz ma przycisk SOS i współpracuje z aplikacją Gdzie jest bliski.

Caleman Child Watch Touch

Caleman Child Watch Touch
Caleman Child Watch Touch

Ten model to najbardziej zaawansowany spośród prezentowanych tu urządzeń. Zegarek ma dotykowy ekran i polskie menu, a do tego współpracuje z opcjonalną, proponowaną przez producenta usługą lokalizacyjną, zawierającą opłaty za transfer danych (od 12 zł miesięcznie, z pakietem minut na połączenia głosowe). Tym, co wyróżnia go wśród konkurencji jest udoskonalony lokalizator, działający również po utracie sygnału GPS - przybliżona lokalizacja dziecka jest wówczas podawana na podstawie danych, uzyskiwanych z nadajników sieci GSM. Cena: około 300 zł.

Alcatel Move Track&Talk

Zegarek Alcatel Move Track&Talk
Zegarek Alcatel Move Track&Talk

Smartwatch marki Alcatel ma moduły GSM, Wi-Fi i GPS, a rodzice lokalizują swoje dziecko poprzez aplikację mobilną. Zegarek jest wodoodporny, a w razie potrzeby może służyć jako komunikator, pozwalając dziecku zadzwonić do zdefiniowanych uprzednio kontaktów. To proste urządzenie nie ma kolorowego ekranu, ale niewielką liczbę funkcji rekompensuje niezłym czasem pracy, sięgającym 4 dni. Cena - około 200 zł.

Smartwatch Q90

Smartwatch Q90
Smartwatch Q90

Chiński zegarek wyróżnia się kilkoma przydatnymi funkcjami. Poza standardową możliwością zdalnej lokalizacji dziecka, smartwatch pełni również funkcję monitora aktywności - zapisuje informacje dotyczące snu, pozwala na wyznaczenie przez rodziców zakazanych stref (wyjście poza nie podnosi alarm), a także na pomiar tętna. Urządzenie wyposażono również w przycisk SOS. Cena - około 249 zł.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)