Zegarek, za który można trafić do więzienia. Terroryści stosują Casio F‑91W do budowy bomb

Jeśli założysz go na rękę, lepiej nie wyjeżdżaj na egzotyczne wczasy. Możesz zostać uznany za terrorystę. Kilkanaście osób wylądowało w amerykańskim więzieniu Guantanamo tylko dlatego, że miały go na nadgarstku.

Casio F-91W
Casio F-91W
Źródło zdjęć: © Highsnobiety
Łukasz Michalik

Zegarek Casio F-91W wygląda niepozornie. To tani, plastikowy czasomierz, którego wygląd może kojarzyć się z czasami dawno minionymi. Pierwsze wrażenie nie myli, bo ten model pojawił się na rynku w 1991 roku i od tamtego czasu nieprzerwanie znajduje się w ofercie japońskiego producenta. Casio nie chwali się wprawdzie wynikami sprzedaży, ale w oficjalnych materiałach stwierdza, że F91-W sprzedaje się dobrze.

Nic dziwnego – zegarek to kwintesencja bezpretensjonalnej prostoty i użyteczności. Trudno znaleźć w nim zbędną funkcję, ekran jest czytelny, a obudowa zapewnia mu wodoodporność, pozwalającą na bezkarne zachlapanie. Imponuje także 7-letni czas pracy na baterii. Do tego jest lekki i tani – oryginalne modele kupimy w Polsce za kilkadziesiąt złotych, a niezliczone podróbki są dostępne na bazarach całego świata za równowartość kilku dolarów.

Casio F-91W wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem
Casio F-91W wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem© Wikimedia Commons

Casio F-91W – ulubiony zegarek terrorystów

Zalety tego modelu docenili jednak nie tylko zwykli użytkownicy, ale także ludzie, dla których precyzyjne odmierzanie czasu ma wprawdzie duże znaczenie, ale z powodów zupełnie innych, niż dla większości z nas. Jak potwierdziły amerykańskie służby, Casio F-91W stał się typowym elementem zapalników czasowych, używanych do budowania bomb przez terrorystów.

Pierwsze wzmianki na temat nietypowego zastosowania japońskich zegarków pojawiły się już w 1996 roku, w opublikowanym przez "The Washington Post" artykule, poświęconym bezpieczeństwu ruchu lotniczego. W kolejnych latach ponura sława zegarka stała się jeszcze większa - oficjalne dokumenty amerykańskich służb ostrzegały: Casio F-91W na nadgarstku może wskazywać, że właściciel został przeszkolony w Afganistanie przez Al-Kaidę z konstruowania bomb i zapalników.

F-91W - zegarek terrorystów
F-91W - zegarek terrorystów© Wikileaks

Z Casio F-91W sfotografowano również samego Osamę bin Ladena.

Osama bin Laden z zegarkiem F-91W
Osama bin Laden z zegarkiem F-91W

Na efekty tych ostrzeżeń nie trzeba było długo czekać. Ujawniony w 2006 roku dokument informował, że wśród więźniów, przetrzymywanych w amerykańskiej bazie na Kubie – Guantanamo – aż 12 osób zostało osadzonych na podstawie faktu, że mieli na nadgarstku ten właśnie model zegarka.

Kwintesencja użyteczności

Problem pojawił się niedługo potem, gdy dziennikarze zauważyli, że dokładnie ten sam model zegarka noszą również pilnujący więźniów strażnicy. Co więcej, zdjęcie z Casio F-91W na nadgarstku, wychylającym się zza mankietu kurtki, opublikował w czasie swojej prezydentury sam… Barack Obama.

Barack Obama z zegarkiem F-91W
Barack Obama z zegarkiem F-91W© The Obama Diary

Rzesze marketingowców mogłyby tylko pomarzyć o takiej reklamie. W przypadku Casio sława niepozornego czasomierza wydaje się jednak zupełnie zasłużona. Jeśli coś jest zrobione dobrze, użytkownicy to docenią – nawet, jeśli nie będą to klienci, którymi marka chciałaby chwalić się w reklamach. A my pamiętajmy, że wybierając się na zagraniczną wycieczkę z nieodpowiednim zegarkiem na ręce, możemy przez przypadek ściągnąć na siebie kłopoty.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.