Zegarek zasilany ... cytryną

Uważasz, że wyrzucanie połówek wyciśniętych cytryn to czyste marnotrawstwo, ponieważ można by je jeszcze do czegoś zużyć? Masz całkowitą rację. Niekoniecznie muszą od razu trafiać do śmieci lub na kompost. Mogą np. stać się elementem mini-generatora prądu.

Zegarek zasilany ... cytryną
Katarzyna Kieś

28.11.2008 20:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uważasz, że wyrzucanie połówek wyciśniętych cytryn to czyste marnotrawstwo, ponieważ można by je jeszcze do czegoś zużyć? Masz całkowitą rację. Niekoniecznie muszą od razu trafiać do śmieci lub na kompost. Mogą np. stać się elementem mini-generatora prądu.

Oto, co wymyślił kolejny "pomysłowy Dobromir", a właściwie para takich "Dobromirów": Florian Dussopt i Julie Girard. Zegarek na cytrynę; konkretnie na kwas cytrynowy.

W drewnianej obudowie, oprócz wyświetlacza ciekłokrystalicznego, znajdują się dwa bolce: miedziany i cynkowy. By zegarek zadziałał, trzeba na każdy z nich nadziać połówkę cytryny (może być częściowo wyciśnięta z soku).

Dlaczego? To pytanie sprawdzające dla Was.

Jeśli nie wiecie, zadam pytanie pomocnicze: co robiliście na lekcjach chemii i fizyki? ;-)

Tym, którym coś "świta", ale nie są pewni, polecam powtórkę z elektrochemii: elektroliza i układy redoks (reakcje utlenienia i redukcji).

Zegarek na cytrynę jest klasycznym przykładem ilustrującym, jak bardzo chemia i fizyka (no i biologia) są ze sobą związane. Gadżet powinien znaleźć się na liście przyrządów zalecanych przez MEN do prowadzenia lekcji doświadczalno - poglądowych w każdej szkole.

Źródło: Oh Gizmo!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.