Zegarek ze starych telefonów i telewizorów. Powiedzieli "nie" elektronicznym odpadom

Elektrośmieci to olbrzymi problem. Jak go rozwiązać? Tworząc z elementów, które nadają się do wykorzystania, "śmieciowy" zegarek. Oto Garbage Watch - być może jeden z ciekawszych gadżetów, jakie pojawią się w 2021 roku.

Zegarek ze starych telefonów i telewizorów. Powiedzieli "nie" elektronicznym odpadom
Adam Bednarek

15.07.2020 | aktual.: 08.03.2022 14:49

Większość z generowanych rocznie 50 mln ton elektronicznych odpadów traktowane jest jak śmieci - zauważają twórcy Garbage Watch. Zupełnie niepotrzebnie. Wiele elementów z nieużywanych telefonów, telewizorów czy odbiorników nadaje się do ponownego wykorzystania. Może stary iPhone nie jest już modny, ale w jego wnętrzu ciągle znajdują się cenne podzespoły.

Obraz

7 proc. światowego złota znajduje się w e-śmieciach. Wiedzą o tym organizatorzy igrzysk i dlatego od jakiegoś czasu wykorzystują stare telefony do produkcji medali. Ale jak inaczej można zrobić z nich użytek? Tworząc zegarek.

W Garbage Watch znajdą się elementy z płyty głównej komputera, mikroczipów smartfona czy kabli od telewizora. Idea zero waste w praktyce - nic się nie marnuje.

Obraz

Zegarek z recyklingu ma być gotowy w 2021 roku. Chętni mogą zapisać się na listę, by być na bieżąco z wiadomościami od twórców. Cena? Jeszcze nieznana, ale Vollebak - o których pisaliśmy przy okazji "niezniszczalnych" kurtek - tanich rzeczy nie robi.

Pomysłowi na Garbage Watch można tylko przyklasnąć. To przykre, że surowce, do pozyskania których wykorzystuje się nawet najmłodszych pracujących w ciężkich warunkach, wracają później do ziemi - bo uznaje się je za niepotrzebne odpady. A dla wielu elektrośmieci z Europy są jedynym źródłem utrzymania.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.