"Żelazny potwór" z Chin. Nagranie robi wrażenie [Wideo]

"Żelazny potwór" z Chin. Nagranie robi wrażenie [Wideo]

"Żelazny potwór" z Chin
"Żelazny potwór" z Chin
Źródło zdjęć: © YouTube
20.11.2021 11:28

Maszyna SLJ900/32 zwana "Żelaznym potworem" może być kolejnym dowodem na to, że Chiny mogą stać się dominującą siłą na rynku budowlanym. "Potwór" przy pracy robi niesamowite wrażenie.

Chiny zaangażowały się w budowę infrastruktury drogowej na trasie dawnego Jedwabnego Szlaku w ramach projektu "Jeden pas i jedna droga", który jest rozwijany już od 2013 roku. Obejmuje on m.in. budowę dróg i autostrad, które połączą ok. 70 krajów.

Aby tak ambitny projekt mógł dojść do skutku, konieczne było opracowanie nowych technologii budowy dróg i mostów. Jednym z efektów pracy inżynierów jest SLJ900/32 zwana "Żelaznym potworem", która potrafi ustawiać prefabrykowane elementy dróg i mostów z prędkością 5km/h.

"Żelazny potwór" został wybudowany przez firmę Beijing Wowjoint Machinery Company. Sama maszyna jest gigantyczna - waży 580 ton, jest długa na 91 metrów, wysoka na 9 metrów i szeroka aż na 7 metrów. Dodatkowo nie musi być ona obsługiwana przez tak dużą liczbę pracowników, jak tradycyjne dźwigi budowlane.

Na poniższym nagraniu możecie zobaczyć, jak "Potwór" radzi sobie w pracy. Trzeba przyznać, że nagranie robi ogromne wrażenie, a prędkość pracy SLJ900/32 jest niesamowita.

Bridge girder erection Machine: SLJ900 [Wideo]

Mimo że maszyna sprawdza się świetnie i naprawdę ułatwia pracę Chińczykom, to jej żywotność jest mocno ograniczona. "Żelazne potwory" mogą pracować ok. 4 lata, co odpowiada ok. 700 ustawionych w tym czasie przęseł mostów. Krytycy rozwiązania dodatkowo wskazują na negatywne skutki dla lokalnej gospodarki, jakie przeniesie wykorzystanie "Potworów". Mimo to nie da się zaprzeczyć, że Chińczycy mają rozmach.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)