Zmiany klimatyczne postępują. Uszkadzają wzrok i powodują zaćmę
Zmiany klimatyczne mogą prowadzić do uszkodzeń wzroku i przyczyniać się m.in. do powstawania zaćmy. Jak można zabezpieczyć się przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń i promieniowania UV?
Najnowsze badania pokazują, że zmiany klimatyczne mogą znacznie wpływać na zdrowie oczu i jakość widzenia. Zwiększenie temperatury oraz promieniowanie UV przyczynia się do pogorszenia stanu tego wyjątkowo ważnego zmysłu, a promieniowanie słoneczne uszkadza białka znajdujące się w gałce ocznej. Od dawna odczuwamy postępujące zmiany klimatyczne i konsekwencje zdrowotne, które idą za tym zjawiskiem.
Wpływ temperatury na zdrowie oczu
Badania przeprowadzone w Hiszpanii wykazały, że każdy wzrost temperatury o 1°C powoduje dodatkowe 370 przypadków zaćmy na 100 tys. mieszkańców. Zaćma polega na zmętnieniu soczewki oka i prowadzi do stopniowego pogarszania się ostrości widzenia, a w zaawansowanym stadium może skutkować utratą wzroku.
Temperatura ciała osiągające 40 stopni Celsjusza mogą powodować udar cieplny, który zakłóca procesy biologiczne w całym organizmie
Jak podaje serwis Science Alert, promieniowanie UV również przyczynia się do uszkodzeń oczu, zwiększając ryzyko chorób takich jak zapalenie spojówek. Dłuższe sezony pyłkowe i wzrost pleśni, będące efektem zmian klimatycznych, zwiększają ryzyko alergicznego zapalenia spojówek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Las Vegas Sphere. Z wizytą w USA
Eksperci zalecają pracownikom zewnętrznym minimalizowanie przebywania w słońcu, częste przerwy oraz noszenie kapeluszy i okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Ważne jest również spożywanie pokarmów bogatych w witaminy A, C i E oraz unikanie palenia i alkoholu. Jednak to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych jest kluczowe dla ochrony zdrowia oczu na globalną skalę.