Zmora nowych smartfonów. Jak wydłużyć żywotność baterii
Słaba bateria to mankament, na który narzeka wielu posiadaczy nowoczesnych smartfonów. Niestety, mity powstałe wokół akumulatorów i telefonów sprawiają, że na własne życzenie je niszczymy. Dlatego sprawiając sobie nowego smartfona, warto stosować się do kilku zasad.
15.11.2019 12:20
Masz wrażenie, że bateria w twoim telefonie szybko się rozładowuje? Być może to tylko złudzenie. Pamiętaj, że baterie litowo-jonowe rozładowują się najszybciej, gdy są w pełni naładowane.
Jak wymienić "niewymienną" baterię
Producenci telefonów obecnie starają się sprawić, aby ich sprzęt był cieńszy i bardziej smukły. W związku z tym bateria w większości nowoczesnych modeli została wbudowana w telefon, co utrudnia jej wymianę. Telefon jest wtedy nie tylko bardziej odporny na uszkodzenia i zalanie, ale również bardziej wydajny. Niestety, oznacza to również, że w przypadku konieczności wymiany musisz udać się do specjalisty. Producenci nie zalecają wymieniania takiego akumulatora na własną rękę.
Unikaj skrajności
Dawniej można było słyszeć wiele zaleceń, aby po zakupie smartfona zawsze rozładowywać baterię do cna i ładować ją zawsze na sto procent, a każde podłączenie do prądu na wpół naładowanej baterii spowoduje zmniejszenie pojemności akumulatora. Nic bardziej mylnego, akumulatorów litowo-jonowych i litowo-polimerowych nigdy nie powinno się rozładowywać do końca.
Jednocześnie ładowanie smartfona na sto procent też nie jest wskazane. Jeśli zostawiasz telefon pod ładowarką na całą noc, napięcie które przechodzi przez kabel, może obciążyć akumulator na zasadzie cyklicznego przerywania i wznawiania napięcia. Dodatkowo podwyższona temperatura towarzysząca ciągłemu ładowaniu może negatywnie wpłynąć na podzespoły telefonu.
Ładuj często i krótko
Warto zadać sobie pytanie, jak ładować telefon, by nie było to szkodliwe dla akumulatora. Okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie ładowanie go nawet kilka razy w ciągu dnia po kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Warto mieć ze sobą ładowarkę, tak by móc podłączyć telefon w każdym odwiedzanym przez siebie miejscu – w pracy, u znajomych czy nawet podczas wypadu do centrum handlowego.
Ładuj telefon zawsze i wszędzie
Oczywiście nie wszędzie masz możliwość podłączenia się do prądu. Dlatego warto zainwestować w praktycznego powerbanka, który będzie mieć odpowiednią pojemność akumulatora, a także wytrzymałą obudowę, która pozwoli zabrać go ze sobą wszędzie. Do dyspozycji masz różnorodne modele, które zaskakują interesującymi rozwiązaniami. Przykładem są choćby ładowarki słoneczne, które można ładować zawsze i wszędzie, pod warunkiem, że pogoda będzie słoneczna.
Pamiętaj, że większa pojemność powerbanka wiąże się również z wyższą ceną sprzętu. Dlatego przed zakupem dobrze zastanów się nad tym, do czego potrzebny ci będzie sprzęt. Jeśli przykładowo poza smartfonem nosisz ze sobą również tablet lub laptopa, z pewnością przyda ci się nieco bardziej pojemny sprzęt. Jeśli natomiast planujesz zabierać powerbank jedynie od czasu do czasu, nie ma potrzeby, żeby przepłacać. Oczywiście pamiętaj, że poza pojemnością akumulatora liczy się również moc wyjściowa. To od niej zależy, jak długo powerbank naładuje sprzęt.