Znaczki wydrukujesz, a list wyślesz online. Świetnie, ale co z poleconymi?!

Znaczki wydrukujesz, a list wyślesz online. Świetnie, ale co z poleconymi?!30.10.2013 18:00
Envelo.pl
Envelo.pl

Poczta Polska jeszcze niedawno wydawała się skansenem, który nie miał szans w starciu z nowocześniejszymi konkurentami, ale wprowadzane przez nią zmiany mile zaskakują. Po udostępnieniu aplikacji pozwalającej na wysłanie smartfonem zdjęcia jako kartki pocztowej nadszedł czas na poważniejsze zmiany.

Poczta Polska jeszcze niedawno wydawała się skansenem, który nie miał szans w starciu z nowocześniejszymi konkurentami, ale wprowadzane przez nią zmiany mile zaskakują. Po udostępnieniu aplikacji pozwalającej na wysłanie smartfonem zdjęcia jako kartki pocztowej nadszedł czas na poważniejsze zmiany.

Od wielu miesięcy Poczta zapowiadała chęć uruchomienia nowych usług. Zwiastunem nadchodzących zmian była darmowa aplikacja umożliwiająca wysłanie ze smartfona zdjęcia w postaci kartki pocztowej. Usługi ujawnione na wczorajszej konferencji prasowej prezentują się jeszcze bardziej interesująco.

Poczta uruchomiła bowiem serwis Envelo.pl. Jest to platforma internetowa, pozwalająca – w końcu – na skorzystanie z usług poczty bez konieczności wizyty w placówce. Kupno znaczków, nadawanie listów czy wysyłanie kartek – to wszystko można zrobić online, za pomocą strony internetowej. Envelo.pl oferuje obecnie trzy usługi. Pierwsza z nich – Neoznaczek – to możliwość kupienia znaczka pocztowego.

Zobacz na co pozwala Platforma Envelo

Tu pierwsze miłe zaskoczenie – poza możliwością wybrania znaczka o określonym nominale został udostępniony konfigurator, który zwalnia z konieczności wertowania cenników pocztowych i dobierania wartości znaczków. Zamiast tego po prostu zaznaczam w formularzu, jaki rodzaj usługi mnie interesuje, wybieram wagę przesyłki i na tej podstawie generowany jest znaczek o potrzebnym nominale.

Znaczek w postaci kodu QR mogę następnie wydrukować na zwykłej kartce, naklejce lub bezpośrednio na kopercie, a jeśli zależy mi na wrażeniach estetycznych, mogę sobie również wybrać znaczek z grafiką.

Kupuj znaczki nie wychodząc z domu

Na stronie mogę również skorzystać z usługi Neokartka, dostępnej do tej pory tylko przez smartfonową aplikację, oraz z Neolistu. Jest to możliwość wysłania poprzez stronę tradycyjnego listu. Jego treść jest wprowadzana poprzez formularz na stronie z rozbudowanymi funkcjami edycji, jak kroje, wielkość liter, wyrównanie itd., lub przesyłana PDF-em.

Ciekawą funkcją są w tym przypadku gotowe do wykorzystania szablony listów, w tym m.in. CV i reklamacja. Sądzę, że dla wielu osób może to być całkiem istotne ułatwienie.

Nie będę udawał, że są to usługi, na które z wielką niecierpliwością czekałem. Z oferty Poczty Polskiej korzystam na tyle rzadko, by na co dzień nie zaprzątać sobie nią głowy. Mimo wszystko w niektórych kwestiach – jak choćby przesyłanie życzeń – jestem tradycjonalistą i zdarza mi się przesyłać je w tradycyjnej, papierowej formie.

Envelo.pl
Envelo.pl

Przypuszczam, że dzięki wygodzie, jaką zapewnia Envelo, będę robił to częściej niż dotychczas. Ja będę zadowolony, a poczta, która przecież zarobi dzięki temu więcej, też będzie zadowolona.

W ofercie brakuje mi jednak pewnej bardzo ważnej usługi. O ile przesyłanie życzeń czy papierowych listów to tak naprawdę moja fanaberia, bo równie dobrze mogę zrobić to za pomocą maila, to Envelo nie uwzględnia czegoś tak istotnego jak listy polecone, dla których nie ma alternatywy.

Poczta deklaruje, że listy polecone pojawią się na Envelo w 2014 roku, ale na razie brak jakichkolwiek konkretów w tej kwestii. Mimo wszystko uruchomienie Envelo.pl wydaje mi się bardzo dobrym ruchem i wszystkim korzystającym z usług poczty może oszczędzić wiele czasu. Jedyne, czego nie mogę zrozumieć, to dlaczego uruchomiono tę usługę dopiero teraz, a nie kilka lat wcześniej?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)