Znalazł skałę. Okazało się, że jest cenniejsza niż złoto

David Hole przez kilka lat przechowywał w swoim domu skałę, która okazała się mieć znaczną wartość. Znalazł ją w pobliżu Melbourne w Australii, sądząc, że to złoto. Jednak jego odkrycie okazało się być znacznie bardziej wartościowe.

Kosmiczna skała odnaleziona w Australii przez poszukiwacza złota
Kosmiczna skała odnaleziona w Australii przez poszukiwacza złota
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe, Melbourne Museum

David Hole przez długi czas trzymał w swoim domu skałę, którą odkrył w okolicach Melbourne w Australii. Był przekonany, że wewnątrz znajduje się złoto. Jednak ku jego zdziwieniu, znalezisko okazało się być o wiele bardziej wartościowe.

Według relacji serwisu focus.de, wydarzenie to miało miejsce w 2015 r. Wówczas Hole zajmował się eksploracją terenu w Maryborough Regional Park. W pewnym momencie jego wykrywacz metali zasygnalizował obecność ciężkiej, czerwonawej skały, która była zanurzona w glinie.

Hole zabrał bryłę do swojego domu, wierząc, że znalazł samorodek. Jego przypuszczenia miały solidne podstawy, ponieważ Maryborough znajduje się w regionie Goldfields, który w XIX wieku zasłynął z odkryć dużych złóż metali szlachetnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Australijczyk podejmował różne próby, aby dostać się do kruszcu. Wykorzystywał piłę do skał, szlifierkę kątową, wiertarkę, a nawet kwas. Jednak żadna z tych metod nie była w stanie uszkodzić twardej powierzchni.

Znalazł cenną skałę

Po kilku latach Hole zdecydował się przekazać bryłę do lokalnego muzeum, aby specjaliści mogli ją zbadać. Okazało się, że nie był to samorodek, lecz rzadki meteoryt sprzed 4,6 miliarda lat. Badania wykazały, że najprawdopodobniej spadł na Ziemię około tysiąca lat temu.

Skała, obecnie znana jako meteoryt z Maryborough, ważyła 17 kg. Geolodzy z muzeum wyjaśnili, że jej duża masa wynika z obecności gęstych form żelaza i niklu, które różnią się od tych występujących w ziemskich skałach.

Jeden z pracowników muzeum zastosował piłę diamentową, aby wyciąć fragment meteorytu. W jego wnętrzu odkryto małe, zastygłe krople. Były to resztki minerałów krzemianowych, które wykrystalizowały się z gazu, z którego powstał Układ Słoneczny.

Kamień odkryty przez Hole’a okazał się być chondrytowym meteorytem z grupy H5, które około 4,6 miliarda lat temu krążyły wokół Słońca. Dzięki działaniu grawitacji, te meteoryty stopniowo łączyły się, co doprowadziło do powstania Ziemi oraz innych skalistych planet.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)