Znaleziono najstarsze gadżety homo erectusa

Nim nadeszły iPhone'y, Facebook i Internet w każdym domu, człowiek cieszył się ze znacznie prostszych gadżetów. Zobaczcie narzędzia, które rozpoczęły długą drogę do współczesnej technologii.

Homo erectus - Muzeum Narodowe Indonezji (Wikimedia Commons)
Homo erectus - Muzeum Narodowe Indonezji (Wikimedia Commons)
Grzegorz Nowak

01.09.2011 13:01

Nim nadeszły iPhone'y, Facebook i Internet w każdym domu, człowiek cieszył się ze znacznie prostszych gadżetów. Zobaczcie narzędzia, które rozpoczęły długą drogę do współczesnej technologii.

Być może wyglądają jak kupa zwykłych kamieni, ale wierzcie mi - to prawdziwe retrogadżety sprzed setek tysięcy lat. Na zdjęciu poniżej widzicie coś, co naukowcy uważają za najstarszy zestaw siekierek, kilofów i narzędzi do cięcia, używanych głównie przez starszych kuzynów współczesnego człowieka - homo erectus.

Najnowsze analizy kamiennych narzędzi wskazują, że powstały one 1,76 miliona lat temu, co oznacza, że są o 350 tys. lat starsze, niż wcześniej sądzono. Świadczy to także o tym, że technologia związana z kulturą aszelską współistniała przez długi czas ze znacznie bardziej prymitywną kulturą olduwajską. W przeciwieństwie do współczesnego człowieka nasi przodkowie nie porzucali tak łatwo starej technologii wraz z pojawieniem się nowych modeli.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/09/ancient_tools.jpg)

Grupa francuskich archeologów znalazła wspomniane narzędzia w latach 90. w pobliżu Jeziora Turkana w Kenii. Bardziej prymitywne narzędzia olduwajskie, pochodzące sprzed 2,6 do 1,7 miliona lat temu, również znajdowano w tym rejonie. Nowe datowanie wskazuje, że były używane jednocześnie z narzędziami aszelskimi, prawdopodobnie przez różne gatunki człowieka.

Wygląda więc na to, że człowiek pierwotny nie czekał w kolejce po najnowsze zdobycze techniki. Wręcz przeciwnie, rozpowszechnianie się nowych narzędzi postępowało bardzo powoli - przez kilkaset tysięcy lat. Na razie nie wiadomo, dlaczego tak się stało, ale nowe odkrycie dokłada kolejną cegiełkę do naszej wiedzy o ewolucji człowieka.

Źródło: gizmodo.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.