Znani geje w branży IT. Nie tylko Tim Cook!
„Jestem dumny z bycia gejem” – stwierdził dzisiaj Tim Cook. Ta i wiele wcześniejszych deklaracji sprawiają, że orientacja seksualna przestaje być prywatną sprawą, a staje się elementem świadomie kreowanego wizerunku. Tim Cook nie jest jedyną, znaną postacią, która postanowiła upublicznić swoje preferencje. Kto jeszcze z branży IT otwarcie przyznaje się do homoseksualizmu?
30.10.2014 | aktual.: 22.06.2016 20:23
Na wstępie warto zaznaczyć, że kwestia orientacji seksualnej przez długi czas mogła w Stanach Zjednoczonych decydować o karierze w branży IT. Wynikało to z faktu, że większość liczących się firm była – w różny sposób – zaangażowana we współpracę z amerykańskim sektorem zbrojeniowym, co wymagało uzyskania certyfikatu, umożliwiającego dostęp do tajnych danych.
Dział Departamentu Obrony o nazwie DISCO (Defense Industrial Security Clearance Office) automatycznie odmawiał przyznawania certyfikatów o wyższym poziomie zaufania osobom, przyznającym się do homoseksualizmu, co w latach 80. stało się przyczyną wieloletnich sporów sądowych. Kwestię tę uregulowano dopiero w połowie lat 90. w czasie prezydentury Billa Clintona, wprowadzając przepisy zakazujące jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, religię lub orientację seksualną.
Peter Thiel
Jeden z współzałożycieli (m.in. razem z Elonemu Muskiem) PayPala, a obecnie inwestor i przedsiębiorca, kierujący funduszami inwestycyjnymi z aktywami o wartości setek milionów dolarów. Thiel był jednym z pierwszych poważnych inwestorów Facebooka – zapewniony przez niego zastrzyk gotówki umożliwił rozwój i ekspansję tego serwisu społecznościowego.
Jedną ze znanych inicjatyw Thiela jest Thiel Fellowship – stowarzyszenie, zapewniające stypendium w wysokości 100 tys. dolarów 20 nastolatkom, którzy rzucają szkołę po to, by zająć się rozwijaniem własnych biznesów.
Chris Hughes
Jeden z czterech założycieli Facebooka – zaczynał od zera wraz z kolegami z pokoju: Markiem Zuckerbergiem, Dustinem Moskovitzem i Eduardo Saverinem. W 2007 roku opuścił Facebooka i zaangażował się w kampanię wyborczą Baracka Obamy – to on stoi za ogromnym sukcesem, jakim okazała się pierwsza kampania Obamy w Internecie.
Megan Smith
Wiceprezes Google’a. Megan jest wiązana z tą firmą od 1998 roku, choć oficjalnie dołączyła do pracowników dopiero w 2003 roku. Odpowiadała za kluczowe przejęcia ważnych startupów, m.in. Keyhole (Google Earth), Where2Tech (Google Maps). Obecnie jest związana z think-tankiem Google’a – Solve for X , skupiającym najważniejsze postaci z branży IT.
Jon Hall
Filar i legenda społeczności skupionej wokół Linuksa, znany także jako „Maddog”. Od 1995 roku jest dyrektorem wykonawczym Linux International – organizacji non profit, popularyzującej wolne oprogramowanie i współpracującej z różnymi firmami i organizacjami w celu rozwoju Linuksa.
Dana McCallum
Transpłciowa kobieta, jedna z kluczowych postaci w Twitterze. Dołączyła do niego w 2010 roku i odpowiada za infrastrukturę, zapewniającą działanie serwisu.
Lisa Brummel
Wiceprezes Microsoftu, odpowiedzialna za zasoby ludzkie i politykę zatrudniania. Jej ważnym sukcesem jest zatrzymanie odpływu wartościowych pracowników, którzy na początku XXI wieku przechodzili m.in. do Google’a. Lisa powstrzymała ten proces mimo pierwszych w historii firmy zwolnień grupowych.
Keith Rabois
Jeden z czołowych inwestorów w Dolinie Krzemowej. Należy do grupy czterech założycieli PayPala (tzw. PayPal Mafia, czyli m.in. Keith, Peter Thiel, Max Levchin i Elon Musk). Inwestował na wczesnym etapie rozwoju w takie firmy i serwisy, jak m.in. LinkedIn, Xoom, Yelp, AirBnB czy YouTube, był również COO Square - firmy obsługującej płatności mobilne.
Lorenzo Thione
Założyciel startupu Powerset, pracującego od 2006 roku nad algorytmami wyszukiwarek internetowych i wykorzystaniem w nich języka naturalnego. Powerset został w 2008 roku kupiony przez Microsoft, który wykorzystał zdobytą w ten sposób technologię w wyszukiwarce Bing.