Zrekonstruowano wirtualnie żyjątko sprzed 400 milionów lat

No i proszę, wczoraj poinformowałem naszych czytelników o zrekonstruowaniu za pomocą techniki 3D masy wyrzuconej podczas wybuchu supernowej, a dziś z kolei naukowcy pochwali się odtworzeniem zwierzątka mającego 3 mm długości.

Drakozoon
Drakozoon
Henryk Tur

No i proszę, wczoraj poinformowałem naszych czytelników o zrekonstruowaniu za pomocą techniki 3D masy wyrzuconej podczas wybuchu supernowej, a dziś z kolei naukowcy pochwali się odtworzeniem zwierzątka mającego 3 mm długości.

Do niedawna nikt nie wiedział, że drakozoon w ogóle istniał. Nic jednak dziwnego, wszak młyny ewolucji zgniotły bezlitośnie nieprzeliczoną ilość form i zwierząt. Odkryli go badacze z Imperial College London, zaś kluczem do tego była skamieniałość odkryta w 2004 roku w Herefordshire Lagerstatte. Na niej znajdował się jedyny na świecie egzemplarz żyjątka. Żyło ono w sylurze (444-416 mln lat temu) i miało kształt szyszki z czymś w rodzaju kaptura, pod który chowało się w razie zagrożenia. Miało też macki, która służyły mu zarówno do polowania na inne żyjątka, jak też i do zakotwiczania się.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/08/Drakozoonx2.jpg)

Dzięki komputerowej rekonstrukcji 3D naukowcy będą mogli pogłębić swoją wiedzę o prymitywnych formach życia oraz zrozumieć lepiej mechanizmy ewolucyjne. Model powstał dzięki pocięciu skamieniałości na 200 plasterków, a następnie sfotografowaniu ich i połączeniu ze sobą. Jak więc widać, czy to mające 3 mm żyjątko, czy też olbrzymie, pędzące przez Wszechświat z zawrotną szybkością masy, jesteśmy w stanie odtwarzać komputerowo już niemal wszystko. A na tej stronie znajduje się animacja prezentująca odkrytego po ponad 400 milionach lat drakozoona.

Źródło: nauka.pap.com.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.