Zwykła żarówka w zupełnie nowej formie

Kto powiedział, że zwykłe przedmioty codziennego użytku nie mogą inspirować do tworzenia fantastycznych, choć czasem trochę zwariowanych koncepcji? Do takich niewątpliwie należy płaska żarówka, aż dziwne, że dotąd nikt czegoś takiego nie wymyślił.

Zwykła żarówka w zupełnie nowej formie
Tomek Goździewicz

Kto powiedział, że zwykłe przedmioty codziennego użytku nie mogą inspirować do tworzenia fantastycznych, choć czasem trochę zwariowanych koncepcji? Do takich niewątpliwie należy płaska żarówka, aż dziwne, że dotąd nikt czegoś takiego nie wymyślił.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2008/11/plaska_zarowka.jpg)

Mimo ofensywy całkiem nowych innowacyjnych i energooszczędnych źródeł światła, takich jak oświetlenie OLED, czy "żarówki" LED, tradycyjne żarnikowe żarówki wciąż są najbardziej popularne, głównie ze względu na niską cenę zakupu. Choć miewają różne wzory i kształty, to jednak najczęściej są to po prostu zwykłe, okrągłe, szklane bańki.

Ktoś postanowił to zmienić: koreański projektant Joonhuyn Kim, pokazał ostatnio na wystawie 100% Design Tokyo swoją koncepcję płaskiej żarówki. Poza niewątpliwie ciekawym wzornictwem płaska żarówka rozwiązuje jeszcze parę innych problemów: zajmuje mniej miejsca co obniża koszty transportu, a przede wszystkim nie sturla się nagle ze stołu i nie rozbije w drobny mak.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2008/11/flatbulb.jpg)

Żeby nie było tak różowo, to płaski dizajn żarówki zapewne znacznie zwiększyłby koszty produkcji. Kształt taki byłby również bardziej kruchy od tradycyjnej kuli, co wymusiłoby z kolei znacznie grubsze szklane ścianki - więc znów koszty. Być może z tych powodów koncepcja na zawsze pozostanie tylko koncepcją, choć szkoda by było, bo jest naprawdę bardzo ciekawa.

Źródło: designboomvia Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.