"Żyjący beton" w amerykańskim wojsku. Innowacyjny pomysł DARPA
DARPA ma pomysł jak przedłużyć życie infrastruktury amerykańskiego wojska. W tym celu chce stworzyć "żyjący beton'
Rozległa infrastruktura to ważny element amerykańskiego wojska, a jej utrzymanie w dobrej kondycji wymaga ogromnych nakładów finansowych. Technologia "żyjącego betonu", nad którą pracuje DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony) ma znacząco wydłużyć życie poszczególnych elementów infrastruktury, a co za tym idzie znacząco obniżyć koszty jej eksploatacji.
"Żyjący beton" w armii USA
Projekt BRACE, nad którym pracuje DARPA zakłada użycie substancji samonaprawiających się w celu wydłużenia użyteczności struktur Departamentu Obrony oraz nawierzchni lotnisk. W tym celu z betonem zostaną zintegrowane samonaprawiające się substancje. Ich zadaniem będzie naprawa pęknięć, zapobieganie ich rozprzestrzeniania się, co poskutkuje ogólnym przedłużeniem żywotności budynków wojskowych. Tym samym naukowcy liczą na to, że ich rozwiązanie znacząco obniży koszty konserwacji i skróci czas napraw umożliwiając wydłużenie okresu eksploatacji infrastruktury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tech Winter Challenge: Relacja z akcji
Nie jest to jednak pierwsze tego typu rozwiązanie. Od lat naukowcy pracują nad wzbogaceniem betonu o dodatkowe substancje, minerały czy polimery, które będą w stanie zwiększyć odporność tego materiału na uszkodzenia. Powstaje też wiele pomysłów na alternatywne materiały budowlane w tym... z krwi i kości. Projekt naukowców z DARPA jest o tyle ciekawy, że chcą oni wykorzystać m.in. mikroorganizmy lub enzymy do wzbogacenia betonu. Wyjaśniają, że w inspirują się systemami naczyniowymi ludzi i grzybów.
"Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a wszystkie badania będą podlegały regularnym przeglądom zarówno przez niezależne laboratorium (...). Dlatego też, testując BRACE poza laboratorium, naukowcy będą musieli przestrzegać przepisów EPA i konsultować się z ekspertami w sprawie etycznych, prawnych i społecznych implikacji w kwestii tej technologii", podkreśla DARPA.
Klaudia Stawska, współpracownik Gadżetomanii