1,2 Tb/s. Rekord świata w transmisji bezprzewodowej

Włochy to nie tylko spaghetti i pizza. Naukowcy z Uniwersytetu w Pizie przeprowadzili próby bezprzewodowego przesyłania danych, osiągając zawrotną prędkość 1,2 Tb/s w trakcie trwającego nieprzerwanie 12 godzin eksperymentu.

1,2 Tb/s. Rekord świata w transmisji bezprzewodowej
Tomek Goździewicz

Włochy to nie tylko spaghetti i pizza. Naukowcy z Uniwersytetu w Pizie przeprowadzili próby bezprzewodowego przesyłania danych, osiągając zawrotną prędkość 1,2 Tb/s w trakcie trwającego nieprzerwanie 12 godzin eksperymentu.

1,2 Tb/s to niemal 8 razy więcej od poprzedniego rekordu transmisji bezprzewodowej, wynoszącego 160 Gb/s uzyskanego przez naukowców koreańskich.

Tak olbrzymie prędkości jak uzyskane we Włoszech uważane były za możliwe do osiągnięcia tylko w sieciach światłowodowych. Włosi użyli technologii zwanej free space optical communications co w bardzo dużym uproszczeniu można nazwać światłowodem… bez kabla. Światło emitowane przez laser lub diody LED zamiast światłowodem płynie po prostu przez otwartą przestrzeń.

Prędkość rzeczywiście zawrotna, ale technologia ma wiele ograniczeń: jak każda bezprzewodowa ma ograniczony zasięg i jest podatna na zakłócenia wywołanie zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Nie tylko mgła, śnieg czy deszcz, ale nawet zwykły wiatr może zakłócić transmisję. No i oczywiście jest możliwa tylko na otwartej przestrzeni.

Do bicia rekordów faktycznie się nadaje, ale do zastosowania w praktyce już trochę gorzej.

Źródło: Hot Hardware

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.