10 Niesamowitych robotów od Shigeo Hirose

Na zakończenie weekendu mamy dla was zestawienie robotów, których projektantem jest Shigeo Hirose. Roboty powstały w różnych latach i mają różne zastosowania. Od pływających węży po wózek inwalidzki skrzyżowany z czołgiem. W dalszej części tekstu znajdziecie nagranie przedstawiające wszystkie roboty w akcji.

10 Niesamowitych robotów od Shigeo Hirose
Marek Maruszczak

Na zakończenie weekendu mamy dla was zestawienie robotów, których projektantem jest Shigeo Hirose. Roboty powstały w różnych latach i mają różne zastosowania. Od pływających węży po wózek inwalidzki skrzyżowany z czołgiem. W dalszej części tekstu znajdziecie nagranie przedstawiające wszystkie roboty w akcji.

Koniecznie obejrzyjcie film do końca. Na wytrwałych czeka robot, który naprawdę robi wrażenie.

Robots

Najstarsze z robotów powstały 30 lat temu, ale wciąż mogą śmiało konkurować z maszynami tworzonymi współcześnie.

Robot-wąż nie tylko świetnie pływa. Równie dobrze radzi sobie na lądzie. Jak zareagowalibyście widząc takiego stwora podpływającego do was na basenie?

Elastor

Obraz

Cybernetyczna ręka najprawdopodobniej powstała już jakiś czas temu, jednak nawet teraz może znaleźć kilka praktycznych zastosowań. Chwytnych kończyn u robotów nigdy za wiele.

Genbu (1995)

Obraz

Kolejny przegubowy robot od Hirose. Tym razem został wyposażony w koła. Maszynę zaprojektowano do łatwego pokonywania przeszkód terenowych.

Obraz

To jedna z moich ulubionych prac Shigeo Hirose. Ramię robota owijające się wokół talii kobiety budzi skojarzenia ze starymi filmami SF. Co ciekawe „ofiara” wydaje się całkiem z tego faktu zadowolona. Na nie/szczęście dla niej Hirose nie zaprojektował reszty robota.

Obraz

Ten dziwny środek transportu wykorzystuje łącznie 32 koła zebrane po 8 w czterech niezależnie obracanych dyskach. Wyjątkowo geekowski (więc, fajny!) środek transportu.

Titrus III

Obraz

Mały dinozaur-robot. Dlaczego nigdy nie dostałem takiego na gwiazdkę? Brak praktycznego zastosowania dla tej maszyny może świadczyć o tym, że Hirose zbudował ją po prostu, dlatego że mógł to zrobić. Tak trzymać!

SMC Rover (1997)

Obraz

Projekt planetarnego łazika. Każda z wyposażonych w koło „nóg” może zostać wysłana na własną misję. Pomysłowe, bardzo filmowe i odrobinę przerażające.

Obraz

Jak na rok, w którym powstał to ten wózek inwalidzki sprawuje się całkiem nieźle i nadal wiele osób z radością przyjęłoby taki podarunek. Maszyna robi wrażenie szczególnie podczas wspinaczki po schodach.

Soryu V (1997)

Obraz

Temu robotowi nie straszny jest zróżnicowany teren, ani możliwe wywrotki. Kolejny raz widać fascynację Hirose przegubowymi konstrukcjami.

Obraz

Na koniec mój ulubieniec. Zdecydowanie jeden z najfajniejszych robotów, jakie ostatnio miałem okazję widzieć. Sposób, w jaki robot pokonuje kolejne metry przypomina skrzyżowanie pływania żabką i jeżdżenia na rolkach.

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.