Rosyjska rakieta 3M80 Moskit. Co zostanie z trafionego przez nią okrętu?
Około 120 kilometrów na północ od Moskwy znajduje się 60-tysięczne miasto Dubna. Poza Zjednoczonym Instytutem Badań Jądrowych mieści się tam centrala biura projektowego Raduga, które w latach 70. opracowało jedną z najskuteczniejszych rakiet przeciwokrętowych świata – 3M80 Moskit.
03.04.2021 | aktual.: 06.04.2021 07:37
Dokładna specyfikacja techniczna, jak i możliwości tej rakiety nie zostały – mimo upływu czasu – ujawnione. Wiadomo, że Moskit powstał jako uzbrojenie okrętów, jednak z czasem doczekał się wersji odpalanej z wyrzutni naziemnych, jak i wersji lotniczej, stanowiącej wyposażenie rosyjskich samolotów Su-33, przystosowanych do działań z lotniskowca.
Tym, co wyróżnia Moskita spośród wielu innych rakiet przeciwokrętowych, jest wysoka prędkość. Dzięki silnikowi strumieniowemu ta ważąca 4,5 tony rakieta porusza się z prędkością Mach 3, lecąc zaledwie 20 metrów nad falami. W rezultacie zaatakowany okręt ma bardzo niewiele czasu na reakcję i próbę obrony. Poniższy film pokazuje efekt trafienia salwą dwóch Moskitów (dla niecierpliwych - od 1:00).