Rosyjska rakieta 3M80 Moskit. Co zostanie z trafionego przez nią okrętu?

Około 120 kilometrów na północ od Moskwy znajduje się 60-tysięczne miasto Dubna. Poza Zjednoczonym Instytutem Badań Jądrowych mieści się tam centrala biura projektowego Raduga, które w latach 70. opracowało jedną z najskuteczniejszych rakiet przeciwokrętowych świata – 3M80 Moskit.

Dokładna specyfikacja techniczna, jak i możliwości tej rakiety nie zostały – mimo upływu czasu – ujawnione. Wiadomo, że Moskit powstał jako uzbrojenie okrętów, jednak z czasem doczekał się wersji odpalanej z wyrzutni naziemnych, jak i wersji lotniczej, stanowiącej wyposażenie rosyjskich samolotów Su-33, przystosowanych do działań z lotniskowca.

Tym, co wyróżnia Moskita spośród wielu innych rakiet przeciwokrętowych, jest wysoka prędkość. Dzięki silnikowi strumieniowemu ta ważąca 4,5 tony rakieta porusza się z prędkością Mach 3, lecąc zaledwie 20 metrów nad falami. W rezultacie zaatakowany okręt ma bardzo niewiele czasu na reakcję i próbę obrony. Poniższy film pokazuje efekt trafienia salwą dwóch Moskitów (dla niecierpliwych — od 1:00).

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sfotografuj przedmiot, a Google Goggles powie Ci, co masz na zdjęciu Pierwsze procesory AMD Ryzen już oficjalnie w przedsprzedaży 60% Amerykanów zna Blu-ray Aequo - bardzo zrównoważona lampka BMW zakochało się w Apple'u? Parrot MINIKIT, idealny na Dzień Ojca Oświadczyny za pomocą Marsza Weselnego na 100 komórek FOVE: wirtualna rzeczywistość sterowana wzrokiem. Tego brakuje Oculusowi Nokia N97 Mini - dane techniczne i wideo Przenośny odtwarzacz DVD dla 4-latków Nowa wersja Adobe Shockwave Playera - 11.0.3.471 HP TouchSmart 310 i Omni 100 - dwa niedrogie AIO

Popularne w tym tygodniu:

Takiego makaronu świat nie widział. Powstał w laboratorium Skóra węża zainspirowała naukowców. Dzięki niej chcą tworzyć bezpieczniejsze budynki