Rosyjska rakieta 3M80 Moskit. Co zostanie z trafionego przez nią okrętu?

Około 120 kilometrów na północ od Moskwy znajduje się 60-tysięczne miasto Dubna. Poza Zjednoczonym Instytutem Badań Jądrowych mieści się tam centrala biura projektowego Raduga, które w latach 70. opracowało jedną z najskuteczniejszych rakiet przeciwokrętowych świata – 3M80 Moskit.

Dokładna specyfikacja techniczna, jak i możliwości tej rakiety nie zostały – mimo upływu czasu – ujawnione. Wiadomo, że Moskit powstał jako uzbrojenie okrętów, jednak z czasem doczekał się wersji odpalanej z wyrzutni naziemnych, jak i wersji lotniczej, stanowiącej wyposażenie rosyjskich samolotów Su-33, przystosowanych do działań z lotniskowca.

Tym, co wyróżnia Moskita spośród wielu innych rakiet przeciwokrętowych, jest wysoka prędkość. Dzięki silnikowi strumieniowemu ta ważąca 4,5 tony rakieta porusza się z prędkością Mach 3, lecąc zaledwie 20 metrów nad falami. W rezultacie zaatakowany okręt ma bardzo niewiele czasu na reakcję i próbę obrony. Poniższy film pokazuje efekt trafienia salwą dwóch Moskitów (dla niecierpliwych — od 1:00).

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

xTablet T8700, tablet do wbijania gwoździ Projektory BenQ W5000 i W20000 - drogie, ale silne! Blu-ray 3D w PlayStation dopiero za miesiąc Kino domowe jak Paryż Awaryjność dysków HDD w 2016 roku Thermal throttling - jak nienawidzić coś, o czym się nie wie? 103-calowa plazma Bang & Olufsen Marka ATI leci do kosza! Toaleta Apple Glyph. Nowy sposób na wirtualną rzeczywistość NASA odkryła Supernową sprzed 11 miliardów lat Najwygodniejszy interfejs dotykowy?

Popularne w tym tygodniu:

Powstaje prototyp najszybszego samolotu. Podróże zajmą chwilę Do Biedronki powraca wielki hit. Dawno nie było takiej oferty