Piaskowy akumulator. Prawdziwy przełom w magazynowaniu energii

W obliczu ambitnych planów dotyczących rozwoju odnawialnych źródeł energii na całym świecie, magazynowanie energii staje się niezbędnym rozwiązaniem. Firmy na całym globie pracują nad nowatorskimi metodami efektywnego przechowywania energii, a jednym z interesujących pomysłów jest wykorzystanie piasku.

Szykuje się rewolucja w magazynowani energii
Szykuje się rewolucja w magazynowani energii
Źródło zdjęć: © magaldigreenenergy.com | Magaldi

Włoskie miasto Salerno, położone w regionie Kampania, stanie się domem dla innowacyjnego magazynu energii bazującego na piasku. Ta inicjatywa jest realizowana przez firmy Magaldi i Enel X, a pojemność cieplna tej instalacji ma wynosić 13 MWh. Cały system, ważący 125 ton, zostanie zbudowany z użyciem technologii Magaldi Green Thermal Energy Storage (MGTES). Serwis gramwzielone.pl informuje, że system ten pozwala na przechowywanie energii cieplnej dzięki złożu fluidalnemu, które składa się z cząsteczek piasku krzemionkowego, stabilnych do temperatury rzędu 1000 stopni Celsjusza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić hulajnogę elektryczną Sharp KS4-CEU?

Innowacyjny magazyn energii

Magazyn energii MGTES można ładować przy pomocy odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika. Jak wynika z informacji na stronie Magaldi, system ten jest w stanie magazynować energię przez wiele tygodni.

Działanie systemu MGTES podzielone jest na trzy etapy. Pierwszym z nich jest ładowanie, które odbywa się za pomocą urządzeń elektrycznych zasilanych odnawialnymi źródłami energii. W drugim etapie, energia jest przechowywana. Piasek osadzony na dnie zbiornika daje możliwość magazynowania energii przez tygodnie, minimalizując jej straty dzięki skutecznej izolacji i eliminacji konwekcji ciepła.

Ostatni etap polega na rozładowaniu energii, co odbywa się przy użyciu zintegrowanego wymiennika ciepła. Wymiennik ten obraca się w taki sposób, że aktyfikuje złoża fluidalne, a nagromadzona energia oddawana jest do medium, najczęściej przegrzanej pary o temperaturze do 600 stopni Celsjusza.

Nowy magazyn energii a zapotrzebowanie

Dzięki modułowej konstrukcji technologia MGTES ma elastyczność dostosowania się do różnorodnych potrzeb. Magazyny mogą mieć pojemność cieplną od 5 do 100 MWh, a ich masa może wahać się od 40 do 500 ton.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)