niezła sklejka: Animacje od studia Pixar

Trzynaście Oscarów, trzy Złote Globy i jedna statuetka Grammy. Takimi wyróżnieniami może pochwalić się studio Pixar. A to tylko pewna część spośród prestiżowych nagród. W stajni Pixara powstało póki co dziewięć pełnometrażowych animacji: od Toy Story z 1995 począwszy, na Wall-E, który właśnie wchodzi na ekrany polskich kin, skończywszy. Przypomnijmy sobie te filmy.

Piotr Guszkowski

Trzynaście Oscarów, trzy Złote Globy i jedna statuetka Grammy. Takimi wyróżnieniami może pochwalić się studio Pixar. A to tylko pewna część spośród prestiżowych nagród. W stajni Pixara powstało póki co dziewięć pełnometrażowych animacji: od Toy Story z 1995 począwszy, na Wall-E, który właśnie wchodzi na ekrany polskich kin, skończywszy. Przypomnijmy sobie te filmy.

Toy Story (reż. John Lasseter, 1995)

Miałem jedenaście lat, gdy na ekranach polskich kin debiutowała pierwsza pełnometrażowa produkcja zrealizowana przez studio Pixar ? nowatorskie Toy Story w reżyserii Johna Lassetera. Pamiętam to szaleństwo towarzyszące filmowi, którego popularność można by porównać z sukcesem Jurajskiego parku (no, może odrobinę przesadziłem). Sympatyczna i zabawna opowieść o zaciekle rywalizujących ze sobą kowboju Chudym i kosmonaucie Buzzie, którzy wspólnie stawią czoła łobuzowi z sąsiedztwa, niszczącemu wszystkie zabawki, zasługuje na honorowe miejsce w historii animacji. I to nie tylko dlatego, że to właśnie w Toy Story po raz pierwszy efekty specjalne powstały przy zastosowaniu animacji komputerowej.

Dawno temu w trawie (reż. John Lasseter, Andrew Stanton, 1998)

Po zabawkach przyszła pora na mrówki i inne owady. *Dawno temu w trawie *to opowieść o domorosłym naukowcu Fliku, który przez swoją nieostrożność niweczy trudy całego mrowiska i zostaje wydalony z kolonii. Bohater postanawia naprawić swoje błędy. W tym celu sprowadza do mrowiska oddział komandosów. A przynajmniej ? tak uważa. Są to jednak nie komandosi, lecz grupa artystów c pchlego cyrku. Czy razem uda im się powstrzymać armię korników dowodzoną przez bezwzględnego Hoppera, który systematycznie napada na rodzinną kolonię Flika?

Toy Story 2 (John Lasseter, Ash Brannon, 1999)

Przyzwoita kontynuacja przeboju Pixara z 1995 roku. Znany nam juz dobrze Chudy ma kontuzje ręki i jego właściciel, Andy, nie zabiera go na letni obóz kowbojski. Kowboj obawia się, że wkrótce może wylądować na śmietniku. Niestety, gdy Chudy postanawia uratować pingwina, wystawionego na sprzedaż podczas garażowej wyprzedaży, zostaje wypatrzony przez chciwego kolekcjonera i porwany. Przyjaciele kowboja, z Buzzem Astralem na czele, ruszają mu na ratunek!

*Potwory i spółka *(reż. Peter Docter, David Silverman, 2001)

Chyba najbardziej pomysłowa ? jeśli chodzi o scenariusz ? animacja studia Pixar, z której pochodzi nagrodzona Oscarem piosenka If I Didn?t Have You. Przez drzwi garderoby w dziecięcej sypialni trafiamy do świata potworów, Monsteropolis. Bohaterami filmu Potwory i spółka są Sulley ? mistrz w straszeniu dzieci (ich krzyk to główne źródło energii w Monsteropolis) oraz jego asystent i najlepszy przyjaciel ? Mike Wazowski. Pewnego dnia do ich świata trafia dziewczynka. Sulley i Mike, którzy chcą jak najszybciej odesłać ją do domu, trafiają na trop okropnego spisku?

Gdzie jest Nemo? (reż. Andrew Stanton, Lee Unkrich, 2003)

Nagrodzona Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego, dość schematyczna historyjka, której akcja rozgrywa się wśród wód oceanu. Tytułowy Nemo jako jedyny obok swego ojca, Marlina, przeżył atak drapieżnej ryby, która pożarła jego matkę i pozostałe jajeczka ikry. Od tego czasu stał się oczkiem w głowie taty. Pierwszy dzień w szkole kończy się nieszczęściem: wyłowiony przez nurka Neo trafia do akwarium w prywatnym gabinecie dentystycznym w Sydney. Marlin będzie musiał pokonać swoje lęki, żeby wraz z zapominalską Dory przeżyć szereg niezapomnianych przygód w poszukiwaniu syna?

*Iniemamocni *(reż. Brad Bird, 2004)

Zasłużony Oscar dla studia Pixar, tym razem za sprawą przebojowych Iniemamocnych ? łączących z powodzeniem klimat kina sensacyjno-przygodowego spod znaku Jamesa Bonda z rodzinną komedią pomyłek. Familia Parrów uczestniczy w Programie Relokacji Superbohaterów. Ich spokojne życie na przedmieściach przerywa głowa rodziny ? niegdyś znany jako Iniemamocny ? pan Parr, który otrzymuje interesującą propozycję wyrwania się z nudnej codzienności i powrotu do akcji. W niebezpieczną misję wciąga całą superbohaterską rodzinę.

Auta (reż. John Lasseter, 2006)

Jedyny film z całej dziewiątki, którego nie widziałem. Bohaterem Aut jest ambitny samochód wyścigowy Zygzak McQueen. Marzą mu się ogromne sukcesy na torze, tymczasem zamiast na trasę prestiżowego wyścigu, trafia? Chłodnicy Górskiej, pustynnego miasteczka na odludziu. Zygzak zaprzyjaźnia się z ekscentrycznymi mieszkańcami, dzięki przekonuje się, że ? jak pisze w materiałach prasowych dystrybutor filmu ? są w życiu ważniejsze rzeczy, niż dążenie do sukcesu za wszelką cenę oraz zdobywanie kolejnych pucharów.

Ratatuj (reż. Brad Bird, 2007)

Nagrodzona Oscarem, moim zdaniem odrobinę przereklamowana, choć z pewnością zabawna i całkiem pomysłowa opowieść o niespotykanej przyjaźni obdarzonego niezwykłym węchem szczura Remy?ego i kuchennego pomagiera, Linguiniego. Ten początkowo niezbyt zgrany duet niespodziewanie szybko podbija kulinarny Paryż, dokonując rzeczy, jakich żaden z bohaterów nie miałby szans zdziałać w pojedynkę. Nie wszystkim to się jednak podoba. Czy Remy?emu i Linguniemu uda się uniknąć zdemaskowania?

Wall-E (reż. Andrew Stanton, 2008)

Najnowszy film studia Pixar, który bywa nazywany wzruszającą love story ze świata robotów, zebrał za oceanem wręcz rewelacyjne recenzje i nieźle poradził sobie w kinach. Tytułowy Wall-E, a dokładnie ? Wysypiskowy Automat Likwidująco Lewarujący. E-klasa ? od siedmiuset lat żyje samotnie na Ziemi, oczyszczając planetę z odpadów pozostawionych przez ludzi. Jego egzystencję odmienia nagłe pojawienie się pięknej, nowoczesnej maszyny myślącej imieniem Eve. Razem z nią odmieniony Wall-E wyrusza w międzygalaktyczną podróż.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.