Dostałeś takiego sms‑a, gdy czekasz na paczkę? Zachowaj ostrożność

Otrzymanie SMS-a o niedostarczonej paczce może budzić podejrzenia. Coraz częściej oszuści podszywają się pod firmy kurierskie, by wyłudzić nasze dane. Jak rozpoznać fałszywe wiadomości i uniknąć zagrożeń?

Jak się zachować, gdy dostaniesz takiego sms-a?
Jak się zachować, gdy dostaniesz takiego sms-a?
Źródło zdjęć: © canva.com | AlpakaVideo

W ostatnich miesiącach wiele osób zgłasza otrzymywanie SMS-ów związanych z rzekomymi problemami z dostawą paczek. Oszuści podszywają się pod znane firmy kurierskie, takie jak Poczta Polska i DHL, aby zdobywać dane osobowe oraz finansowe swoich ofiar.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić składany smartfon Huawei Mate X3?

Przykłady podejrzanych wiadomości

Typowe fałszywe SMS-y informują o paczce, która została wstrzymana ze względu na niekompletne dane lub konieczność dopłaty. Na przykład, w jednym z przypadków wiadomość podszywała się pod DHL, gdzie odbiorca proszony był o opłacenie etykiety o wartości zaledwie kilku złotych.

Przykład sms-a, który jest oszustwem
Przykład sms-a, który jest oszustwem© Licencjodawca

Skutki kliknięcia w linki

Kliknięcie na zamieszczony w wiadomości link najczęściej prowadzi do spreparowanej strony internetowej. Tam oszuści mogą próbować wyłudzić dane do logowania w banku czy informacje związane z kartą płatniczą, co skutkuje często utratą pieniędzy lub kradzieżą tożsamości.

Jak się chronić przed oszustwami?

Przede wszystkim nie należy klikać w podejrzane linki. Jeśli mamy wątpliwości co do SMS-a, warto zweryfikować status przesyłki bezpośrednio na stronie przewoźnika. Podejrzane wiadomości powinny być zgłaszane do zespołu CERT Polska, co pomoże chronić innych użytkowników.

Zachowanie ostrożności i unikanie klikania w nieznane linki to kluczowe kroki w ochronie przed oszustwami SMS. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść fałszywym wiadomościom, które mogą narazić nas na poważne straty finansowe.

newssmsoszustwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.