Naklejka na fotowoltaice. Rozwiązanie, które daje podwójną korzyść

Fotowoltaika niesie ze sobą wiele korzyści, które można analizować z różnych perspektyw. Dla niektórych kluczowa jest maksymalna ilość energii, jaką mogą wyprodukować panele, podczas gdy inni cenią sobie inne zalety. Ciekawym pomysłem wyszła naprzeciw włoska firma Sunspeker, która zaproponowała innowacyjne rozwiązanie w postaci naklejki.

Naklejka na panele fotowoltaiczne. Przyniesie podwójne korzyści z instalacji
Naklejka na panele fotowoltaiczne. Przyniesie podwójne korzyści z instalacji
Źródło zdjęć: © Sunspeker

19.12.2024 10:39

Panele fotowoltaiczne umożliwiają wytwarzanie taniej energii elektrycznej, przy czym nie generują zanieczyszczeń. Ich mankamentem jest jednak to, że zajmują dość dużą przestrzeń. Istnieją różne metody, aby zmniejszyć przestrzeń potrzebną dla instalacji fotowoltaicznych. Popularną koncepcją jest agrofotowoltaika, czyli integracja paneli z rolnictwem. Jednak nie wszędzie pola uprawne mogą współistnieć z panelami. Firma Sunspeker oferuje inne rozwiązanie – specjalną naklejkę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nietypowe naklejki na panele fotowoltaiczne

Sunspeker, włoski start-up, opracował naklejki na panele fotowoltaiczne, które zamieniają je w przestrzenie reklamowe. Co ważne, proces ten tylko częściowo wpływa na możliwości produkcji energii przez panele, co sprawia, że nadal są one ekonomicznie opłacalne.

Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez firmę, panele z naklejkami zachowują od 80 do 90 procent swojej pierwotnej wydajności. Okazuje się, że minimalne straty w produkcji energii można zrekompensować dochodami z reklam – mówi Fabrizio Chiara, dyrektor generalny Sunspeker, w rozmowie z pv-magazine.

Jakie zastosowanie ma specjalna naklejka?

Stworzona przez Sunspeker naklejka ma także inne zastosowania. Dzięki wysokiej rozdzielczości obrazów można ją wykorzystać do lepszego wkomponowania paneli w otoczenie, poprawiając ich estetykę. W niektórych przypadkach, z powodów wizualnych, zmniejsza się wydajność do 80 proc., co pozwala na lepsze wpasowanie się paneli w naturalne środowisko – komentuje Fabrizio Chiara.

Używana folia samoprzylepna to materiał termoplastyczny zaprojektowany do użytku zewnętrznego. Sunspeker podkreśla, że stworzenie tej folii było ukierunkowane także na możliwość łatwego recyklingu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.