Naczynia będą błyszczeć. Jak zrobić domową tabletkę do zmywarki?

Zmywarka to urządzenie, które trudno byłoby wyobrazić sobie współczesną kuchnię bez niego. Skutecznie eliminuje dylemat, kto ma umyć naczynia, a sprzątanie po posiłku staje się znacznie łatwiejsze. Aby korzystanie z niej było bardziej ekonomiczne, decyduję się na własnoręczne przygotowanie proszku do zmywania.

Przygotowanie domowej kostki do zmywarki jest naprawdę proste
Przygotowanie domowej kostki do zmywarki jest naprawdę proste
Źródło zdjęć: © Getty Images | AndreyPopov

19.12.2024 10:49

Domowy proszek do zmywania to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą oszczędzać na detergentach i dbać o środowisko. Zamiast kupować drogie tabletki z oznaczeniem "eko", można je stworzyć samemu w domu. Wystarczy kilka dostępnych i niedrogich składników, aby uzyskać perfekcyjnie czyste naczynia, wolne od zacieków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zrobić domowe kapsułki do zmywarki?

Samodzielnie przygotowany proszek jest znacznie bardziej ekonomiczny niż gotowe produkty. Składniki są naturalne, łatwo się rozkładają i nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Najważniejsze jest jednak to, że skutecznie myje naczynia, eliminując nawet trudne zanieczyszczenia.

Stwórz swój własny ekologiczny proszek w domowym zaciszu! Potrzebujesz tylko kilku łatwo dostępnych składników:

  • szklanka sody oczyszczonej,
  • szklanka boraksu,
  • pół szklanki kwasku cytrynowego w proszku,
  • szklanka soli.
Tabletkę do zmywarki przygotujesz w parę chwil
Tabletkę do zmywarki przygotujesz w parę chwil© Getty Images | Marina Troynich

Wszystko, co musisz zrobić, to połączyć składniki, dokładnie wymieszać i przechowywać w szczelnym pojemniku w suchym miejscu. Przed każdym użyciem wsyp dwie łyżki proszku do dozownika w zmywarce i wybierz odpowiedni program.

Soda oczyszczona i sól działają jak ścierniwa i eliminują nieprzyjemne zapachy, boraks skutecznie usuwa tłuste plamy i zmiękcza wodę, a kwasek cytrynowy dodaje połysku i zapachu.

Tych detergentów nie wlewaj do zmywarki

Pamiętaj, aby nigdy nie wlewać płynu do naczyń do zmywarki, gdyż grozi to zalaniem kuchni pianą i uszkodzeniem urządzenia. Choć może wydawać się to efektowne na filmach, lepiej nie ryzykować w rzeczywistości.

Mężczyzna aplikuje detergent do zmywarki
Mężczyzna aplikuje detergent do zmywarki© via Getty Images | Detry26

Czego nie można myć w zmywarce?

Chociaż zmywarka to niezwykle użyteczny sprzęt, nie każde naczynie można w niej umyć.

  • Srebro i posrebrzane przedmioty: Mogą stracić blask i pokryć się patyną.
  • Naczynia z powłoką teflonową: Wysokie temperatury mogą je uszkodzić.
  • Naczynia żeliwne i aluminiowe: Mogą rdzewieć i zmieniać kolor.
  • Naczynia emaliowane i miedziane: Mogą blaknąć i tracić połysk.
  • Naczynia z drewna: Może dojść do ich pękania lub zdeformowania.
  • Naczynia z tworzyw sztucznych: Nie wszystkie wytrzymują wysokie temperatury, upewnij się, że są odpowiednio oznaczone.
  • Naczynia ręcznie zdobione: Zdobienia mogą się zmywać lub uszkodzić.
  • Kryształki i delikatna porcelana: Są narażone na pękanie.

Dodatkowo należy unikać mycia w zmywarce sztućców ze stali nierdzewnej z drewnianymi uchwytami, naczyń z drewna, miedzi, cyny, aluminium, porcelany z ręcznymi zdobieniami, garnków z powłoką teflonową oraz niektórych plastikowych naczyń, które nie wytrzymują wysokiej temperatury.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.