Pamiętaj o tym przy myciu lodówki. Wielu o tym zapomina, a to błąd

Podczas porządków w kuchni często zapominamy o czyszczeniu wnętrza sprzętów kuchennych, a w szczególności lodówki, co jest kluczowe, gdyż przechowujemy tam żywność. Dbanie o jej czystość jest więc konieczne, ale niestety, lodówkom poświęcamy mało uwagi podczas sprzątania. Przeczytaj, jakie miejsca w lodówce wymagają szczególnej uwagi.

O czym pamiętać przy myciu lodówki?
O czym pamiętać przy myciu lodówki?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Pavel Muravev

Lodówki mogą być siedliskiem większej liczby bakterii i drobnoustrojów niż inne urządzenia kuchenne. Największa ich ilość gromadzi się na półkach i w dolnych szufladach, gdzie trzymane są najczęściej wędliny, owoce i warzywa. Dlatego też standardem powinno być ich gruntowne mycie co najmniej raz na miesiąc. Jak tego dokonać?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mycie lodówki domowymi środkami

Systematyczne czyszczenie wnętrza lodówki ma nie tylko duże znaczenie dla zdrowia przechowywanej żywności, chroniąc ją przed pleśnią, ale również pozytywnie wpływa na samą lodówkę, wydłużając jej żywotność. Regularne mycie pomaga także pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, które mogą być wynikiem przechowywania potraw takich jak wędzone ryby czy sery pleśniowe. Ważne jest unikanie środków chemicznych, które mogłyby być toksyczne dla zdrowia i dla samej żywności.

Przed rozpoczęciem czyszczenia warto przygotować miękką szmatkę, patyczki kosmetyczne, sodę oczyszczoną, ocet, sól i sok z cytryny. Na początek należy opróżnić lodówkę i wyjąć z niej wszystkie półki oraz szuflady. Trzeba je namoczyć przez kilka minut w ciepłej wodzie i wyczyścić octem. Konieczne jest również usunięcie przeterminowanej żywności.

Pamiętaj o tym miejscu podczas mycia lodówki

Nie zapominaj o pojemniku na wodę, zamontowanym z tyłu obudowy lodówki. Jeżeli zdecydujesz się odsunąć lodówkę, wypłucz pojemnik ustrojony z osadu pomocy octu. Woda trafia do niego przez otwór na tylnej ściance we wnętrzu lodówki, który można udrożnić za pomocą specjalnego patyczka lub wężyka. Czyszczenie odpływu mieszanką octu i sody nie zaszkodzi materiałom, z których jest wykonany.

Nie zapominaj o tym miejscu podczas mycia lodówki
Nie zapominaj o tym miejscu podczas mycia lodówki © Canva | pixelshot

Bardzo ważne jest regularne czyszczenie tego odpływu. W razie zablokowania, np. resztkami jedzenia, zamiast do zbiornika, woda może przedostać się na dno lodówki. Taka awaria prowadzi nie tylko do zalania dolnych szuflad, ale również do zamarzania półek w zamrażarce umieszczonej pod chłodziarką.

lodówkaczyszczenie lodówkisprzątanie kuchni
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.